Volby do Poslanecké sněmovny 2021

V koalici PIRSTAN to vře. Starostové nás podvedli, tvrdí pirátská analýza

Hnutí STAN před volbami porušovalo koaliční dohodu, vyplývá ze závěru interní analýzy Pirátů. Starostové podle ní cíleně podporovali pouze své kandidáty, zatímco ti pirátští byli zazděni. Politici z hnutí STAN se ale brání, že nikoho nepodvedli a nejsou zodpovědní za neúspěch Pirátské strany ve volbách.

Pirátská strana si vypracovala analýzu, jaký vliv na jejich volební výsledek mělo hnutí STAN, s nímž společně kandidovala ve volbách do Poslanecké sněmovny. Část analýzy v pondělí v oficiálním znění zveřejnil web Neovlivní.cz a jednoznačně z ní vyplývá, že Piráti z neúspěchu viní svého koaličního partnera, který se podle nich před volbami nechoval férově. 

Starostové prý opakovaně porušili koaliční dohodu a pravidla kampaně, která obě strany odsouhlasily. "Cílem měla být podpora koalice jako celku. STAN ale ve většině krajů cíleně podporoval v průběhu kampaně kandidáty s potenciálem přeskákat na volitelná místa," stojí v analýze.

Upozorňuje také na to, že na podporu STAN byla vynaložena dvakrát vyšší částka než na Piráty, přestože Piráti zaplatili dvě třetiny kampaně. Podle analýzy online kampaň mikrotargetingu v některých krajích podporovala pouze kandidáty ze STAN, i když vedoucí této kampaně měl podklady i od Pirátů.

Související obsah

​Kritika zazněla i proti kroužkování. "Minimálně v devíti případech vyzvali ke kroužkování přímo kandidáti STAN. Senátorský klub STAN a jeho konkrétní členové samostatně opakovaně podporovali formou videí nebo FB statusů kroužkování kandidátů STAN," píše se v analýze.

Za pirátský neúspěch nemůžeme, tvrdí STAN

Hnutí STAN odmítá, že by Piráty před volbami podrazilo. Jeho předseda Vít Rakušan řekl, že se se závěry analýzy analytický tým strany teprve seznamuje. On sám ji viděl poprvé až v pondělí ráno.

"Musím odmítnout, že by mikrotargetingová kampaň jakkoliv porušovala koaliční smlouvu. To, že Starostové měli mnohem větší podporu, díky jménům na kandidátce, v rámci lokální kampaně, je fakt," sdělil Rakušan redakci TN.cz. 

Související obsah

​"To ale rozhodně nemůže být chápáno jako porušení smlouvy, podmínky pro oba koaliční partnery byly nastaveny stejně. Kandidáti STAN si ovšem byli schopni v regionech zajistit mnohem masivnější podporu než kandidáti pirátští, kteří tuto kampaň zcela podcenili a dělali ji jen někteří," argumentuje Rakušan.

"Piráti říkají, že je STAN podvedl. Můžeme prokázat, že to není pravda. STAN a jeho voliči nejsou příčinou pirátského neúspěchu. Příčiny jsou jinde," vyjádřil se místopředseda hnutí Věslav Michalik. Někteří členové reagovali ještě ostřeji.

"Být schopen nést zodpovědnost za své činy a výroky je znakem dospělosti. I v politice. Naopak věčné házení viny na ostatní je strašně dětinské. A mohl bych připomenout X reálných pirátských výroků, které k takovému výsledku mohly vést," napsal na twitteru senátor Zdeněk Hraba.

Související obsah

​"Rád si přečtu analýzu, jaký úspěch mělo označování ostatních za bílé páprdy inklinující k fašismu, tvrzení, že kam chodit na záchod je otázka pocitu, nebo nejasný postoj k vyvlastňování bytů," dodal tvrdě.

Bartoš: Je to jen první část analýzy

Předseda Pirátů Ivan Bartoš upozorňuje, že se jedná pouze o první část analýzy, která se týká právě porušení pravidel ze strany koaličního partnera.

"Jedná o dílčí část komplexní analýzy našeho výsledku ve volbách, stejně tak analyzujeme vlastní chyby. Stěžejní je pro nás nicméně i nadále jednání o vznikající vládě a budoucnosti této země, tedy prosazování našeho programu," vysvětlil Bartoš.

Koalice Spolu a PIRSTAN jednaly o programu nové vlády, shodují se (10/2021):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz