Domácí

Letos je stavební sezóna nejdelší za poslední roky. Někde skončí až v prosinci

Letošní stavební sezóna je nejdelší za poslední roky. Na řadě míst neskončila jako obvykle s koncem října. Některé, převážně dopravní, stavby se budou dodělávat dokonce až v prosinci. Na vině je nedostatek zahraničních dělníků i materiálu.

Jen na Vysočině se nestihlo v říjnovém termínu dokončit osm dopravních staveb. Některé z nich se budou dodělávat ještě v prosinci. Aktuálně se stále pracuje například na výpadovce z Telče na Jihlavu. Ta samá situace je na hlavním tahu z Havlíčkova Brodu na Jihlavu, kde dělníci dokončují protihlukovou stěnu.

Podobně to vypadá po celé republice a nejde jen o státní zakázky. Problémy mají i běžní lidé. "Už dva měsíce sháním firmu na zednické práce okolo domu a žádná nemá kapacity," posteskl si pan Roman Landa z Jihlavska.

Na vině je neutěšená situace na stavebním trhu. Kvůli pandemii u nás chybí řádově stovky hlavně zahraničních dělníků a nedostává se ani stavebního materiálu.

Související obsah

​Stavby jsou ve skluzu a prodražují se. "Samozřejmě se nás to dotýká a promítne se to do navýšení cen o 5 až 10 procent," prohlásil majitel stavební firmy MG Real Jihlava Ladislav Klička.

"Ten problém je v dodávkách zábradlí a ocelových konstrukcí," uvedl náměstek Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Tomáš Mátl. Firmy, které nestihnou státní zakázky dokončit včas, čekají sankce v řádek desítek až stovek tisíc korun za nedodržení termínů.

Navíc není vyloučeno, že podobná situace nastane i příští rok. Záležet bude na tom, jak moc přes zimu toto odvětví zasáhne koronavirová pandemie.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz