Koronavirus

Rakousko se pro lyžaře zavírá. Tady je MANUÁL, jak to bude v Itálii

Rakousko se pro lyžaře zavírá. Tady je MANUÁL, jak to bude v Itálii
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Rakousko se od pondělí na nejméně 10 dní uzavře všem turistům. Lyžaři, kteří plánovali zajet si do Alp, mají smůlu. A není vyloučeno, že Vídeň nechá hranice zavřené delší dobu. Čechům tak možná nezbude než zamířit lyžovat do Itálie. Tam se však změnil zákon, který stanovuje pravidla chování na sjezdovkách. Redakce TN.cz zjistila, na co se musíte připravit.

Zatímco s lyžováním v Rakousku se musejí Češi přinejmenším do 2. prosince rozloučit, sezóna v italských Alpách už je v plném proudu. Vlekaři letos nehodlají dopustit, aby je covid-19 připravil o tržby. Třeba v Trentinu sází na to, že udržet vir na uzdě jim pomohou moderní technologie.

Základní hygienická pravidla jako dodržování rozestupů nebo nošení roušek v obchodech jsou i ve střediscích samozřejmostí. Trentino ale spustilo aplikaci, přes kterou se dají sledovat fronty. Stejně tak je možné koupit si skipas předem a pak si ho jen vyzvednout na hotelové recepci.

"Fronty vás nečekají ani u turniketů v restauracích a samoobslužných zařízeních přímo na sjezdovce, kde se můžete postavit do virtuální fronty a přijedete, až když na vás přijde řada," uvedla Martina Kolská z českého zastoupení trentinského lyžařského střediska.

Související obsah

"​S rychlým odbavováním lyžařů pomůžou i nové vleky, a to bez omezení kapacit. Nové lanovky jsou totiž rychlejší a dokážou zkrátit čas cesty a přinášejí funkce a vlastnosti, které zaručují dodržování dostatečných rozestupů," doplnila.

Velká změna čeká lyžaře v Itálii od 1. ledna 2022. Novela zákona mění pravidla chování na sjezdovkách.

Související obsah

Každý na alpských sjezdovkách bude muset mít sjednané pojištění RCT, tedy pojištění odpovědnosti k ostatním lidem. "To kryje občanskoprávní odpovědnost za věcné škody nebo zdravotní újmu způsobenou třetím stranám," pokračovala.

Kdo pojištění nemá, může si ho sjednat společně s nákupem skipasu. "U koho bude po 1. lednu 2022 při kontrole zjištěno, že nemá sjednané pojištění RCT, bude muset odevzdat skipas a uhradit správní pokutu ve výši od 100 do 150 eur (2 500 až 3 800 korun)," upozornila Kolská.

Pojištění odpovědnosti si pojistíte vždy s kvalitním cestovní pojištěním. Bude vám platit stejnou dobu, na kterou si cestovko sjednáváte. Také italská zimní střediska nabízí možnost sjednat si pojištění při koupi skipasu. "Pokud máte sjednané pojištění domácnosti, zkontrolujte si, zda již nemáte odpovědnost sjednanou tam. Potvrzení o tom, že pojištění odpovědnosti máte sjednané v rámci majetkového pojištění, si nezapomeňte vzít s sebou,“ vysvětluje Martin Ždímal ze srovnávače RIXO.cz. Vedle toho si můžete pojištění odpovědnosti sjednat i samostatně.

Od stejného data bude platit na italských sjezdovkách i zákaz pití alkoholu a užívání jakýchkoliv dalších návykových látek. Děti do 18 let budou mít povinnost nosit ochranné přilby. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz