Domácí

V Česku udeřila zima. Tyto problémy se zdravím lidi trápí nejčastěji. RADY

V Česku udeřila zima. Tyto problémy se zdravím lidi trápí nejčastěji. RADY
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

V posledních dnech už pořádně přituhuje. S nástupem zimy nás mohou trápit různé zdravotní problémy. Je proto důležité vědět, jak s nimi pořádně zatočit.

Sezóna chřipek a nachlazení je už v plném proudu. V zimě nás však mohou pořádně potrápit také další zdravotní problémy. Odborníci proto poradili, jak neduhy překonat.

Suchá a podrážděná pokožka

Velmi častá a zároveň také nepříjemná je v zimě suchá a podrážděná pokožka a s ní spojené svědění způsobené chladným a větrným počasím. Aby lidé těmto problémům předešli, doporučují odborníci používat krémy, zejména ty hutnější. Ty chrání nejlépe například před sněhem, mrazem nebo ostrým větrem a používat by se měly tak často, jak je potřeba.

Související obsah

"Chcete-li minimalizovat suchou pokožku nejen v zimě, ale po celý rok, vyhněte se horkým sprchám a místo toho používejte vlažnou vodu. Během tří až pěti minut po osprchování pak naneste tělové mléko, aby se v pokožce uzavřela vlhkost," doporučují experti.

Nachlazení a virózy

Horečka, zimnice, bolesti hlavy, rýma, kašel a další problémy. Právě to jsou nejčastější příznaky, které pacienty každý rok přivedou do ordinací praktických lékařů. V zimních měsících jsou navíc typická respirační onemocnění a dále nemoci podobné chřipce. Naprostá většina z nich však podle odborníků nevyžaduje antibiotika.

Lékaře by lidé měli navštívit v případě, že mají podezření na covid-19, jsou nemocní déle než 10 dnů nebo mají problémy kvůli přetrvávající dušnosti, vysoké horečce a podobně.

"Pokud se pohybujete v prostředí, kde se vyskytuje současně více lidí, pak noste respirátory nebo nanoroušky, které mají často vyšší filtrační účinnost než respirátory. Navíc jejich nošení je mnohem pohodlnější a nijak neomezuje v dýchání. Lze je proto doporučit v případě ochrany jak před virovými, tak i bakteriálními infekcemi," radí Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical.

Související obsah

Omrzliny

Čím je venku chladněji, tím rychleji se omrzliny mohou na těle vytvořit. Nejvíce ohrožují malé děti nebo chronicky nemocné lidi. Omrzliny vznikají tak, že v měkkých tkáních kůže, tedy například na prstech rukou a nohou či na obličeji, začne zamrzat voda.

V nejhorší možné fázi může postižený člověk dokonce o prsty nebo i o celou končetinu přijít. Člověk, u kterého se objeví příznaky, jako je bolest a změna barvy kůže, byl se měl rychle dostat do tepla a následně jet na pohotovost.

"Končetiny zahřívejte a udržujte je v teple. Nevystavujte je znovu mrazu. Vyšetření lékařem je důležité, protože poškození může být často závažnější, než se zdá. Pokud ve velmi chladném počasí vyrážíte ven, vždy si zakryjte ruce, uši a obličej a udržujte suché oblečení," doporučují odborníci.

Úrazy na sněhu a náledí

V zimě bývají časté úrazy v souvislosti s pády na ledu. Zranění mohou být velmi vážná. "I v případě, kdy se rychle vzpamatujete a postavíte na nohy, nejsou ojedinělá natažená záda, výrony nebo naraženiny," upozornili experti.

Související obsah

Uklouznutí můžete předejít například tak, že si zvolíte vhodnou obuv, půjdete pomaleji a budete dělat kratší kroky.

"V případě drobných poranění, jako jsou odřeniny nebo krvácející drobné rány, lze použít k rychlému ošetření obvaz ve spreji nebo spreje na zastavení krvácení, například Akutol. V případě modřin nebo pohmožděnin pak mohou pomoci gely a krémy, které urychlují hojení a ulevují od bolesti. Pokud však bolesti přetrvávají nebo v místě poranění vznikají otoky, je vhodné vyhledat lékaře, aby zdravotní stav posoudil," doporučuje Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz