Zajímavosti

Trpíte studenými končetinami? Příčin může být hned několik. Nepodceňujte je!

Trpíte studenými končetinami? Příčin může být hned několik. Nepodceňujte je!
Zdroj: Thinkstockphotos

I přes to, že doma zatopíte, navléknete vlněné ponožky nebo se zahřejete čajem, i tak máte stále studené nohy? Chladné končetiny může způsobit nejen počasí, ale i zdravotní problémy. Rozhodně je nepodceňujte.

Je naprosto přirozené, že náš organismus reaguje na změnu ročního období. V zimě se nám stahují cévy a obzvlášť v koncových částech těla jako jsou uši, nos, ruce a nohy. Důvod je jednoduchý. Dolní končetiny, konkrétně chodidla, se nacházejí nejdál od životně důležitých orgánů. Takže snížení toku krve v končetinách pomáhá udržet cirkulaci krve a tepla v podstatnějších částech těla. 

Samozřejmě dalším důvodem může být zdravotní problém, kdy máte ledové nohy nejen v zimě, ale i během jara a léta. Konkrétně se může jednat o anémii, neboli chudokrevnost, kterou trpí hlavně ženy. Příčinou onemocnění je většinou nedostatek železa a vitamínu B12, který způsobuje problém při přenosu kyslíku v krvi do tkání. 

Dalšími příčinami může být zvýšený stres, špatná životospráva, hypofunkce štítné žlázy nebo cukrovka. 

Související obsah

Jak účinně zahřát své končetiny?

Pokud se jedná o jeden z výše zmíněných zdravotních problémů, je rozhodně důležité navštívit lékaře a nasadit vhodnou léčbu. Avšak v případě, že jde skutečně o pouhou reakci těla na změnu počasí, přinášíme vám pár tipů a triků, jak své nohy rozehřát. Přišel s nimi americký web Healthline.

Nejlepším způsobem je v první řadě dostatek pohybu. Může se jednat o rychlejší procházku, krátký výklus nebo i pár výskoků. Díky pohybu se krev rozproudí po celém těle. Lidem, kteří mají sedavé zaměstnaní, se doporučuje alespoň každou hodinu vstát a jít se projít nebo se protáhnout.

Dalším pomocníkem je vhodný materiál. Teplé ponožky z vlny, která je skvělý termoizolant, a doma jsou pak vhodné papuče, abyste oddělili nohy od studené podlahy. 

Dlouhodobým řešením je změna životního stylu a jídelníčku. Je důležité se stravovat pestře a zdravě. Odborníci doporučují zařadit potraviny jako zázvor, skořici, chilli a rybí olej. Vhodným nástrojem může být i otužování celého organismu, vyžaduje však disciplínu a pravidelnost. 

pa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz