Zahraničí

Ledová bouře nad Atlantikem zasáhla Evropu. Vítr bral střechy i karavany

Ledová bouře nad Atlantikem zasáhla Evropu. Vítr bral střechy i karavany
Bouře nad severním Atlantikem | Zdroj: Severe Weather Europe

Bombogeneze, tedy silná větrná bouře, která se minulý týden utvořila nad severním Atlantikem, udeřila na Evropu. Zasáhla například Island, Grónsko, Faerské ostrovy a dostala se až na jih do Biskajského zálivu u severního Španělska.

Bombogeneze je velmi mocná bouře vzniklá náhlým a rychlým poklesem tlaku nad mořem. Jde tedy o příbuzného hurikánu, který se ale na rozdíl od bombogenezí rodí nad teplým oceánem. Bombogeneze jsou v severním Atlantiku poměrně běžné, ta, která se zformovala před týdnem, ale byla neobvyklá svojí silou a nebezpečností.

Ledový vichr točící se v takovéto bouři může dosahovat rychlosti 150 i 200 kilometrů v hodině. Kromě větru ale také hrozí nebezpečí mohutných vln, které bombogeneze může poslat na pobřežní oblasti.

Související obsah

​Island se se zimní cyklonou potýkal v noci na čtvrtek 6. ledna. Záchranné týmy registrovaly přes 100 výjezdů k různým škodám způsobeným bouří. Podle portálu Iceland Monitor s sebou silný vítr bral popelnice, ploty, střechy, a dokonce i karavany a vánoční stromy.

V Česku se ale jeho obyvatelé ledové bouře bát nemusí. Tlaková níže, která umožnila vznik cyklony, totiž českou kotlinu nezasáhne a bombogeneze samotná je už u konce. "Až o víkendu se nad Skandinávií bude tvořit tlaková níže, která na počátku příštího týdne přinese víc oblačnosti i srážek," řekla TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Takhle vypadala ledová bouře v Tennessee minulý týden:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz