Koronavirus

Lidé, kteří prodělali covid, nebudou muset 30 dnů do izolace, navrhne Válek

Lidé, kteří prodělali covid, nebudou muset 30 dnů do izolace, navrhne Válek
Zdroj: TV Nova

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce ve středu navrhnout vládě nová pravidla pro lidi, kteří prodělali covid-19. Poté, co jim skončí karanténa, by od pondělí 31. ledna nebyli s pozitivním testem posláni do karantény ani izolace. Lhůta by se počítala od provedení PCR testu. Změna by přišla i pro děti ve školách.

"Člověk, který prodělal covid-19, by následně nemusel dalších 30 dnů do karantény ani izolace," řekl v neděli České televizi (ČT) ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Návrh chce na vládě předložit už ve středu.

Součástí návrhu by mělo být i to, že děti, které se po prodělání nemoci vrátí do školy, se 30 dnů po pozitivním PCR testu nebudou muset testovat. Stávalo se totiž, že děti po návratu z karantény stále měly pozitivní testy. Nakonec tedy do karantény museli i rodiče a všechny kontakty dětí. Informoval o tom Deník N.

Nová pravidla by začala platit od pondělí 31. ledna. Nejdřív je ale musí schválit vláda. "Doporučují to takto odborníci, mně to přijde naprosto logické. Diskutovali jsme o tom s kolegy ze zahraničí a dospěli jsme k tomuto konsenzu," prohlásil Válek v neděli pro ČT.

Související obsah

​K tomuto kroku chce ministr přistoupit kvůli chování omikronu. Podle Válka by vrchol současné vlny měl přijít v příštím týdnu. "Pak to pomalu začne klesat, takže nemám obavy o absolutní čísla," dodal Válek.

Pokud všechno půjde tak, jak ministerstvo předpokládá, mohlo by se v únoru upustit od testování ve firmách. "Pokud všechny predikce vyjdou, tak bych chtěl, abychom ten systém ukončili v půlce února," řekl Válek.

V posledních dnech rapidně klesá počet lidí, kteří se nechávají poprvé očkovat proti koronaviru. V tomto týdnu si pro první dávku přišlo celkem 19 449 lidí. V listopadu takový počet přicházel za jeden všední den. Například 23. listopadu se prvních dávek vyočkovalo 19 057.

Válek ale nehodlá pro neočkované zpřísňovat pravidla. Neplánuje ani povinnou vakcinaci. "Jako lékař a jako ministr mám povinnost dělat opatření, abych pacienty chránil, ale nemohu pacientovi nakázat, aby se léčil, když léčbu odmítá," řekl ČT.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz