Domácí

Českým nemocnicím zoufale chybí lékaři, někde nabízejí příspěvek až půl milionu

Nemocnicím po celém Česku chybějí stovky lékařů a zdravotnická zařízení jsou tak zoufalá, že jim jako náborový příspěvek nabízejí až půl milionu korun. Přesto místa zůstávají neobsazená. Kritický nedostatek je hlavně internistů, které vyčerpala koronavirová pandemie. Kvůli tomu některé ambulance, například ty v Pardubickém kraji, omezily provoz.

Na vývěsce chrudimské nemocnice už v říjnu hledali kromě dvou uklízeček lékaře na 13 odděleních. Po třech měsících je situace ještě horší. Objevila se nová volná pozice, nemocnice právě shání lékárníka.

Jsou dny, kdy jsou interní ambulance úplně zavřené, takže chrudimské pacienty přebírají Pardubice a ty svitavské zase Ústí nad Orlicí a Litomyšl.

"Interny nejsou v poslední době oblíbený obor. Zejména většina těch covidových pacientů byla právě hospitalizovaná na interních odděleních," uvedla Kateřina Semrádová, mluvčí Nemocnic Pardubického kraje.

Související obsah

Kdo se dobře učil, může jako začínající lékař dostat k platu 100 tisíc korun. Těm zkušenějším dají v Pardubicích 300 tisíc. Částka se mezi lékaře rozděluje poměrově, první část, a sice třetina, je vyplacena po třech měsících.

V náchodské, broumovské a rychnovské nemocnici chybí celkem 60 zdravotníků, z toho polovina lékařů. "V Trutnově hledáme šestý měsíc primáře dětského oddělení, nabízíme mu benefit 200 tisíc korun," řekla mluvčí Oblastní nemocnice Náchod a Trutnov Lucie Chytilová.

A podobné starosti mají nemocnice napříč republikou. V Českých Budějovicích je náborový příspěvek dokonce 350 tisíc korun a navíc lékař dostane k bezplatnému užívání i byt 1+1. Ještě štědřejší jsou ve všech nemocnicích na Vysočině. Lékař s několika atestacemi může k platu dostat až půl milionu.

Související obsah

Až 250 tisíc korun nabízí krajská nemocnice ve Zlíně. K tomu další benefity. Třeba pět dnů dovolené navíc. Ve Zlíně je přesto stále podstav na neurologii, gerontologii, kožním, na urgentním příjmu, traumatologii nebo chirurgii.

Řada lékařů odchází do soukromé ambulance nebo na obvody a stávají se z nich praktičtí lékaři. Mladí lékaři končí často v zahraničí anebo ve velkých městech, kde dostanou víc peněz a získají víc zkušeností.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz