Domácí

Učitelé se kvůli covidu-19 změnili v youtubery. Někteří začali látku i rapovat

Učitelé museli ze dne na den úplně změnit způsob výuky a skok, který naše školství díky nim udělalo, by jinak trval desítky let. Často obětovali žákům vlastní čas a někteří i zdraví.

Základní škola Osmec v Brně ukázala, že učitelé se dokážou postavit pandemii s humorem. Ve chvíli museli zapomenout na tabule a třídní knihy a změnit se v youtubery, kteří dokážou i rapovat. Při první vlně covidu-19 zůstala škola zavřená a děti ze sociálně slabších rodin rázem bez učiva.

"Bohužel naprostá většina našich rodin nedisponuje kvalitním internetovým připojením," vysvětlila zástupkyně ředitele ZŠ Osmec Elena Varaďová.

Související obsah

Škola dětem půjčovala notebooky a učitelé natáčeli záplavu naučných videí. Museli se naučit vystupovat, natáčet i stříhat. Díky tomu dokázali vzdělávat i nejmenší děti na dálku. Pedagogové mají při pandemii dvakrát tolik práce. Teď se starají o děti ve třídě i ty doma, a ještě zajišťují testování.

Školy jsou nyní otevřené, ale kvůli sílící pandemii zůstávají poloprázdné. Do brněnské základní školy chodí běžně 600 žáků, v úterý jich bylo 250. Naplnila se pouze jediná třída. "Je to proto, že se všichni vrátili z karantény," uvedl ředitel školy Petr Punčochář.

V jiné třídě v hodině matematiky zůstala polovina žáků, ostatní jsou na počítači. "Normálně nás bývá 19, v úterý nás bylo devět," řekla školačka Amálie.

Související obsah

"Fungujeme i v menším počtu a ti, co jsou doma, jedou na dálku," doplnila třídní učitelka Pavla Kubalcová.

Vyřazování začíná hned ráno po testech a v karanténě mizí jedna třída za druhou. V družině zůstávají poslední tři vychovatelky, pět je v karanténě. První linie boje s nemocí se přesunula do škol a ředitelé jen doufají, že největší pandemickou vlnu ustojí bez omezování výuky.

Ministr školství Petr Gazdík učitelům děkuje. Dostanou nějaké odměny? Podívejte se na rozhovor:

 

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz