Domácí

První prohra vlády, hodnotí odborníci zamítnutí pandemického zákona

První zásadní prohra kabinetu Petra Fialy (ODS), tak hodnotní odborníci čtvrteční neúspěch pandemického zákona v Senátu. Pro vládu naprosto klíčová novela horní komorou neprošla i přes to, že v ní má pětikoalice pohodlnou většinu. Vládní strany jsou si ale i jisté, že pro přijetí udělaly maximum.

"To rozhodnutí dopadlo, jak dopadlo, takhle to se zákony je," loučil se ve čtvrtek se senátory zklamaný ministr Vlastimil Válek (TOP 09) poté, co mu novelu pandemického zákona zamítli. 

Podle odborníků to ale s pro kabinet klíčovými normami takhle není. Vláda si totiž může její projednávání a hlasování takzvaně podchytit. Třeba tím, koho na schůzi Senátu vyšle. 

Související obsah

"Platí, že když nějaký zákon přijde projednávat přímo premiér, tak má jinou politickou váhu. Pan ministr Válek není nejlepší komunikátor, bylo to vidět už při jednání v Poslanecké sněmovně," uvedl politolog Jan Herzmann.

Premiér v pátek prohru svého kabinetu nechtěl komentovat. Prý z časových důvodů. "Pan premiér byl na jednání v Senátu o den dříve. Šel na jednání senátorského klubu ODS a TOP 09, kde vysvětlil důvody," prohlásil mluvčí vlády Václav Smolka.

I když premiér Fiala u senátorů z ODS a TOP 09 orodoval pro přijetí zákona, čtvrtina z přítomných z tohoto klubu nakonec byla proti. "Jeden hlas, který byl potřeba, se nenašel. Mně to mrzí, je to zbytečná prohra," řekla předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Související obsah

Chybou prý nebylo ani to, že senátorské kluby hlasovaly nezávazně a tedy nejednotně. Někteří senátoři z koaličních stran potopení zákona dokonce vnímají jako vítězství. "Je to vítězství rozumu. Každý hlasujeme podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," uvedl senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Novela se vrátí k projednání do Sněmovny, která může senátní veto přehlasovat. Naposledy ale poslanci novelu schvalovali přes 30 hodin, teď to zřejmě bude podobné. "SPD bude opět tvrdě pandemický zákon obstruovat, protože nesouhlasíme s tím, že vláda Petra Fialy chce opět omezovat práva a svobody občanů," avizoval už předseda SPD Tomio Okamura. Rozhodnutí Senátu zákon odmítnout chválí i zástupci hnutí ANO.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz