Zahraničí

Americkým ženám právo na potrat možná zůstane. Záleží na senátorech

Někteří senátoři ve Spojených státech chtějí bojovat proti hrozícímu zrušení práva na potraty. Američankám je interrupce umožněna na základě precedentního rozsudku z roku 1973 a jeho zneplatnění teď podle uniklých informací chystá tamní Nejvyšší soud. Část senátorů ale chce, aby se z tohoto rozsudku stal oficiální zákon, který by Nejvyšší soud už zrušit nemohl.

Ženám ve Spojených státech svitla naděje, že by se mohlo právo na potraty oficiálně uzákonit na federální úrovni. Senát, ve kterém mají demokraté, kteří interrupce zpravidla podporují, většinu, o tom chce hlasovat ve středu.

"Jsme tu dnes proto, protože nedovolíme, aby skupina extrémistických soudců Nejvyššího soudu nebo extrémističtí pravicoví politici upřeli milionům amerických žen právo na potraty," řekl senátor Demokratické strany Chuck Schumer.

Související obsah

Jenže aby návrh na uzákonění potratů prošel, museli by demokraté získat na svou stranu v Senátu minimálně 60 hlasů ze sta. A tolik mandátů v Senátu nemají. Jisté není ani to, že by změnu všichni členové Demokratické strany podpořili.

Středeční hlasování je tak spíše politickým krokem, který voličům ukáže, na jaké straně kdo stojí. Což je pár měsíců před volbami do Kongresu velmi důležité. V listopadu se totiž bude hlasovat i o některých guvernérských postech a pokud Nejvyšší soud rozsudek Roe vs. Wade skutečně zruší, budou to právě oni, kdo bude mít hlavní slovo při rozhodování o interrupcích.

Související obsah

Od úniku dokumentu z Nejvyššího soudu, který zrušení práva na potraty naznačuje, se ve Spojených státech denně konají masové protesty. Lidé svůj nesouhlas šli vyjádřit mimo jiné i před domy soudců Nejvyššího soudu.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz