Zahraničí

Erdogan Švédsko a Finsko v NATO nechce. "Jsou domovem teroristů," tvrdí

Erdogan Švédsko a Finsko v NATO nechce. "Jsou domovem teroristů," tvrdí
Turecký prezident Erdogan Zdroj: Profimedia

Turecký prezident Tayyip Erdogan v pátek řekl, že pro Turecko, které je členem Severoatlantické aliance, není možné pozitivně vnímat plány Švédska a Finska na připojení k paktu. Informuje o tom agentura Reuters.

Prezident Erdogan není vstupu Finska a Švédska do NATO nakloněn, protože podle něj jsou obě země "domovem mnoha teroristických organizací". O prohlášení tureckého prezidenta přinesla zprávu agentura Reuters.

Finsko ve čtvrtek oznámilo svůj plán požádat o členství NATO. Svou situaci v těchto dnech přehodnocuje i Švédsko, které by se také mohlo rozhodnout do Severoatlantické aliance vstoupit. Ruským představitelům se kroky těchto zemí nelíbí.

Související obsah

​Na oznámení finského prezidenta a premiérky, že je nezbytné, aby se země připojila do NATO, reagovalo Rusko výhrůžkami. "Bude nuceno přijmout odvetné vojensko-technické i jiné kroky, aby se vypořádalo s hrozbami, které z toho vyplývají pro jeho národní bezpečnost," varoval šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Finský prezident Sauli Niinistö na dotaz, zda bude ruský prezident Vladimir Putin považovat vstup Finska do NATO jako provokaci řekl: "Moje odpověď by byla: Můžeš za to ty sám, podívej se do zrcadla."

Související obsah

​Turecko je členem Severoatlantické aliance od roku 1952, ve stejném roce se připojilo i Řecko. To Erdogan v pátek označil jako za chybu, kterou nechce, aby aliance opakovala přijetím Švédska a Finska.

Ankara už dříve kritizovala Švédsko kvůli protimuslimským demonstracím a kvůli Kurdské straně pracujících (PKK), kterou považuje za teroristickou organizaci. Vzhledem k Erdoganově kritice je možné, že Turecko bude vstup zemí do aliance blokovat a ony přijaty nebudou. Podle aliančních pravidel totiž musí rozhodnout jednomyslně.

Finsko plánuje vstoupit do NATO. Rusko varuje před vážnými důsledky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz