Počasí

Čeká nás "teplotní rokenrol": Ochlazení, bouřky i tropické třicítky

Čeká nás "teplotní rokenrol": Ochlazení, bouřky i tropické třicítky
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Zatímco pondělní nejvyšší odpolední teploty stoupaly na většině území na letní hodnoty a v Doksanech se teplota zastavila na 29,1 °C, úterý přineslo propad teplot až o 10 °C. Ve čtvrtek po ránu se dokonce ojediněle mohou tvořit přízemní mrazíky – tj. teploty v 5 cm nad zemí pod bodem mrazu, ale odpolední teploty už budou opět letní a v pátek budeme atakovat tropické teploty. Koho nejvíce zatěžují teplotní skoky?

Ochlazení během úterý bylo citelné na celém území – např. v Praze-Libuši se pondělní odpolední teplota zastavila na 28,1 °C, v úterý na 18,3 °C, v Liberci bylo v pondělí 24,6 °C, v úterý 14,1 °C. Také středeční nejvyšší odpolední teploty se budou zastavovat pod letní hranicí. Ale už ve čtvrtek očekáváme výrazný nárůst teplot a to díky teplému jihozápadnímu proudění – v Čechách se odpolední teploty zastaví až na 28 °C. V pátek před přechodem studené fronty budou teploty kulminovat až na 30 °C. O víkendu se bude opět ochlazovat. Výrazné teplotní skoky nejsou v Česku nic výjimečného.

Maximální teploty (°C) ve vybraných městech v tomto týdnu Zdroj: TN.cz

​Konečně zapršelo

Za posledních 24 hodin (od pondělního do úterního odpoledne) spadlo od 1 do 15 mm, místy i více – například nstanici Chrastava na Liberecku 39 mm, na Luční boudě 35 mm a v Jičíně 31 mm. Další srážky očekáváme v pátek a v sobotu kvůli studené frontě. Zejména v pátek a v noci na sobotu se ojediněle budou tvořit i silné bouřky.

Související obsah

​Teplotní skoky ovlivňují i naše chutě k jídlu

V tomto týdnu je vliv proměnlivosti počasí a velkých teplotních výkyvů na naši fyzickou a psychickou pohodu značný. Rychlé změny teplot vzduchu nejvíce pocítí skupina lidí s termoregulačními potížemi – jako jsou starší generace, skupina obyvatel s kardiovaskulárními chorobami, těhotné ženy nebo batolata.

Riziko nachlazení se zvyšuje i u zdravých jedinců, málokdo totiž tak náhlou změnu teploty očekává nebo jí v předpovědi počasí nevěří a zvolí nevhodné – lehké oblečení. S výrazným ochlazením přišla i velká oblačnost s deštěm nebo přeháňkami, což negativně působí na psychicky labilní jedince, snížení pracovní výkonnosti, zvýšení únavy. Pocit ospalosti často pociťuje většina z nás.

S ochlazením se rychle mění i chutě k jídlu – za slunečných a teplých dnů dáváme přednost slaným pokrmům a při chladnějším a deštivém počasí sladkému.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz