Počasí

První tropický den roku. V Českých Budějovicích padl teplotní rekord

Česko v pátek prožívá první tropický den roku. V Českých Budějovicích naměřili přes 30 °C. Padl tak teplotní rekord této stanice pro datum 20. května.

Česko zažívá první tropický den tohoto roku. "K 15. hodině je v Českých Budějovicích 30,4 °C," informovala v pátek odpoledne meteoroložka Dagmar Honsová. "Teplota stále roste, ale i tak tady byl už překonán teplotní rekord z roku 1979, tehdy tady naměřili 29,2 °C," dodala.

Nikde jinde zatím tropické teploty nenaměřili. Velmi se jim ale blíží hlavní město. Na stanici Praha-Libuš rtuť teploměru vyšplhala na 29,3 °C. Během dne by se tak přes 30 °C mohla teplota dostat i tam.

Naopak nejnižší páteční teplotu ze všech stanic naměřili meteorologové na Šeráku. Tam je podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pouze 18,7 °C.

Související obsah

Datum prvního tropického dne loni připadlo na 10. května. V roce 2020 bylo 13. června, o rok dříve 2. června. V Českých Budějovicích to bylo loni 11. května, předloni 28. června a v roce 2019 4. června.

V květnu ale může teplota být i mnohem vyšší. Teplotní rekord pro tento měsíc pochází z roku 2005, tehdy 29. května naměřili v Dobřichovicích 35 °C.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz