Počasí

Medardova kápě 40 dní kape? Předpověď milovníky letního počasí nepotěší

Medardova kápě 40 dní kape? Předpověď milovníky letního počasí nepotěší
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Heslem první poloviny medardovského týdne budou deštník a pláštěnka. Místy musíme i nadále počítat s bouřkami. Kvůli velké oblačnosti a srážkám půjdou teploty dolů a na většině území se budou až do čtvrtka většinou zastavovat pod letní hranicí, tj. 25 °C. Letní počasí se k nám bude vracet až koncem týdne.

Po nočních deštích a bouřkách bude zpočátku v pondělí zataženo až oblačno, na východě území místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Odpoledne bude až oblačno a od západu očekáváme další ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Ranní teploty budou klesat na 17 až 13 °C. Denní teploty vystoupají na 21 až 25 °C.

V úterý bude zpočátku dne polojasno až oblačno, postupně od západu přibývání oblačnosti až na zataženo, postupně na většině území déšť nebo přeháňky a místy bouřky. Ranní teploty budou klesat na 15 až 11 °C. Denní teploty vystoupají na 17 až 21 °C, na východě až 25 °C. Ve středu, tedy na Medarda, bude oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Odpoledne od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Ranní teploty najdeme u 14 až 10 °C. Denní teploty jen mezi 17 až 21 °C.

Související obsah

Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, zpočátku dne místy, postupně ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty většinou jen lehce přes deset stupňů – mezi 13 až 9 °C. Denní teploty vystoupají na 20 až 24 °C.

Tabulka ukazuje odpolední teploty v maximech v tomto týdnu:

Pondělí 21 až 25 °C
Úterý 17 až 21 °C, na východě 25 °C
Středa 17 až 21 °C
Čtvrtek 20 až 24 °C
Pátek 22 až 26 °C
Sobota 22 až 26 °C
Neděle 24 až 28 °C

Konec týdne přinese návrat letních teplot

Od pátku začneme vytahovat sandály a sluneční brýle. V pátek bude polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty klesnou na 15 až 11 °C. Denní teploty vystoupají na letní hodnoty, tj. 22 až 26 °C.

V sobotu bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty příjemné – mezi 22 až 26 °C. V neděli bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty zůstanou nad desítkou – mezi 15 až 11 °C. Denní teploty budou na koupání 24 až 28 °C.

Související obsah

​Když se řekne Medard

Medard je v lidové meteorologii spojen s mnohými pranostikami. Asi nikomu z nás neuniklo proslavené rčení: Medardova kápě - 40 dnů kape. Medardovská pranostika vznikla už v 16. století, kdy naši předci vyhlíželi vláhu. Deštivé počasí přináší oblast nízkého tlaku vzduchu, která se nad střední Evropou udržuje po delší období.

V převládajícím proudění okolo této tlakové níže přináší nad Evropu chladný vzduch ze severního Atlantiku a v něm postupující frontální systémy. Někdy se o medardovském počasí hovoří jako o evropském monzunu. Kromě srážek je pro Medarda typické ochlazení. Chladný vzduch do střední Evropy proniká po vlnách, mezi nimi se však lze setkat i se slunnými a teplejšími dny.

Naši předci hovořili o tzv. ovčích chladnech. V minulosti byl u nás totiž hodně rozšířen chov ovcí a při výrazném ochlazení v tomto období docházelo k úhynům jehňat na pastvinách. Nejdeštivější místo v Česku je obec Bílý Potok na Frýdlantsku na okraji Jizerských hor, kde spadne 1 705 mm ročně.

Předpověď počasí na pondělí 6. června:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz