Zahraničí

Rusové vydali Ukrajině první těla zabitých obránců z Azovstalu

Rusové vydali Ukrajině první těla zabitých obránců z Azovstalu
Zdroj: Profimedia

Ruští okupanti Mariupolu vydali ukrajinské armádě desítky těl vojáků, kteří zahynuli při téměř tříměsíční obraně oceláren Azovstal, jež se stala symbolem protiruského odporu. Ostatky už jsou v Kyjevě, kde probíhá jejich identifikace. Osud bojovníků zajatých Rusy dál zůstává nejistý.

O převozu mrtvých z ruin oceláren ukrajinská strana neinformovala a Kreml se k němu nevyjádřil. Podle zjištění agentury AP byla těla z Azovstalu součástí první oficiální výměny mrtvých od začátku války, kterou o víkendu oznámil Kyjev. Obě strany si vyměnily po 160 padlých.

Všech 160 těl předaných Ukrajině pochází z ruin oceláren Azovstal, potvrdila AP mluvčí pluku Azov Anna Holovková. Podle ní je mezi nimi nejméně 52 členů pluku Azov, kteří Mariupol bránili společně s ukrajinskou námořní pěchotou a dalšími jednotkami.

Bratr jednoho z pohřešovaných bojovníků uvedl, že nejméně dva kamiony s těly z Azovstalu dorazily do vojenské nemocnice v Kyjevě k identifikaci. Bratra mezi nimi nenašel, ale někteří z mrtvých byli těžce popáleni a k identifikaci mnohých bude potřeba DNA.

Není jasné, kolik mrtvých v rozbombardovaném rozsáhlém továrním komplexu ještě zůstává.

Související obsah

Nejistý je osud obránců, kteří se Rusům vzdali. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jich na okupanty ovládaném území Luhanska a Doněcka může být více než 2500, informovala CNN. Ruské plány, co s nimi, se „neustále mění“, řekl prezident. Představitelé separatistické Doněcké lidové republiky už dříve hovořili o tribunálu, před který chtějí postavit některé příslušníky pluku Azov za údajné porušování lidských práv.

Na otázku, zda si myslí, že zajatí vojáci jsou mučeni, Zelenskyj odpověděl, že to není v zájmu ruské strany, neboť osud těchto vězňů sleduje celý svět.

První fáze operace, dostat vojáky z Azovstalu živé, byla podle Zelenského splněna. „Dnes je tu druhá část, dostat je živé domů,“ citovala jeho slova CNN.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz