Domácí

Africký mor prasat je u českých hranic. V chovech může napáchat obrovské škody

Africký mor prasat je u českých hranic. V chovech může napáchat obrovské škody
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Státní veterinární správa zaznamenala další šíření afrického moru prasat, a to jen pár kilometrů od českých hranic. Největší problém je v Sasku, které sousedí s Libereckým krajem, a také u hranic s Polskem. Nejbližší výskyt nakaženého prasete byl pouhé čtyři kilometry od Česka

K českým hranicím se opět blíží africký mor prasat. Nejbližší výskyt byl zaznamenaný v Polsku, a to pouhé čtyři kilometry od našich hranic, v Německu pak šest kilometrů.

V nejvíce zamořené oblasti mezi Saskem a Libereckým krajem bylo od 4. května do 3. června nalezeno 24 divočáků, kteří byli pozitivní na prasečí mor. Na šíření této zákeřné nemoci je alarmující, že se pozitivní nálezy vyskytují i více než 50 kilometrů od sebe.

Související obsah

​"Všechny uvedené nálezy potvrzují, že AMP je stále v sousedních zemích v blízkosti české hranice na vzestupu. Proto v oblasti s intenzivním odlovem na severu ČR monitorujeme a vyšetřujeme všechny uhynulé a odlovené divočáky. Zatím jsou všechna vyšetření negativní, ale i přesto AMP v současnosti představuje nejvážnější nákazové riziko," řekl pro web Státní veterinární správy její ústřední ředitel Zbyněk Semerád.

Veterinární správa přišla s vlastními bezpečnostními opatřeními. Jedním z nich je intenzivnější odlov divokých prasat v příhraničních oblastech Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Související obsah

​Zavlečení této nemoci do hospodářských chovů by mohlo mít vysoké finanční následky. Africký mor prasat není přenosný na člověka ani na další zvířata. Pro divočáky a domácí prasata je však nemoc smrtelná, a to téměř stoprocentně.

Tématům z přírody se věnuje i nový pořad TN LIVE Do lesa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz