Domácí

Češi zase cestují a někteří si na dovolenou půjčují. Chyba, varuje ekonom

Navzdory neustále se zvyšující inflaci je zájem o cestování u Čechů zhruba stejný, jako byl před pandemií v roce 2019. Podle odborníků chtějí lidé cestovat, protože v minulých letech kvůli pandemii často nemohli a také se bojí, že si zahraniční dovolenou nebudou moci v následujících letech dovolit.

Slunce, moře a pláž. Pro řadu lidí vysněná odměna po roce usilovné práce, o kterou se už letos rozhodně připravit nenechají. "Lidi považují svobodu pohybu a možnost migrovat za jednu ze zásadních svobod člověka," upozornila psycholožka Dagmar Štroblová. 

Za velkým zájmem o cestování ale podle odborníků nestojí jen uvolnění opatření po pandemii. "Možná to bude také na dlouhou dobu poslední dovolená. Vzhledem k tomu, jak se zhoršuje ekonomická situace. Mnozí lidé také uvažují tak, že raději, než aby měli peníze na účtu, kde se znehodnocují, tak si za ně koupí právě dovolenou," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

Zájem lidí o dovolené je podle cestovních kanceláří a agentur srovnatelný s rokem 2019. "Lidé se v podstatě rozhodli, byť třeba za cenu nějaké půjčky nebo jiné peněžní dotace: 'Dopřejeme si to teď, když to ještě nějak jde, než bude ještě hůř'," myslí si psycholožka Štroblová.

Související obsah

Ekonomové ale před tímto chováním varují. "Takové chování je nezodpovědné a místo toho je lepší trávit dovolenou v České republice. To je přesně ten efekt, který pouští další kola inflační spirály a může to vést k tomu, že boj s inflací se protáhne," varoval ekonom Křeček.

V roce 2019 vyrazilo za dovolenou do zahraničí podle Asociace cestovních kanceláří zhruba čtyři a půl milionu Čechů. Z toho jich asi polovina využila cestovní kancelář a ani letos by tomu prý nemělo být jinak.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz