Domácí

Mladá maminka po rakovině válčí s bídou. Odmítli jí dát invalidní důchod

Mladá maminka po rakovině válčí s bídou. Odmítli jí dát invalidní důchod
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Paní Petra z Prahy má za sebou drsné dva roky. Jen měsíc poté, co jí švagrová umřela na rakovinu, zjistili nádor i u ní. V tu dobu byla navíc na mateřské dovolené. Jenže žádost o invalidní důchod jí úřad zamítl. Změna pravidel, která by jí pomohla, ale vázne, mezi tím se musí vypořádávat s placením drahých léků a výchovou dítěte v dobách zdrcující drahoty.

"Odkojila jsem dceru, po půl roce mě začal bolet prs, doktorka mi řekla, ať jsem v klidu, že rakovina nebolí. Ale mě to nedalo, takže jsem se objednala na sono prsou. Po sonu nařídili biopsii, řekli mi, že je to zhoubný nádor, hned chemoterapie, šlo to ráz na ráz," popsala 38letá Petra.

Petře kvůli rakovině odoperovali prs. Dalším nepříjemným šokem pro ni bylo, když jí na úřadu odmítli dát invalidní důchod. Podle lékařského posudku neměla nárok ani na ten nejnižší stupeň.

"Kromě prsu mi vzali i uzliny, ruka mi pořád natéká, bolí mě záda a hlava, pořád chodím na neurologii. Nemohu kvůli té ruce ani nastoupit do práce, musím si prodloužit mateřskou. Nemohu ani chodit na brigádu," přiblížila své zdravotní problémy. Petra je pravák a uzliny jí vzali na pravé ruce, předtím pracovala jako asistentka v kanceláři.

Související obsah

​O invalidní důchod žádala celkem dvakrát, dvakrát jí ho zamítli, nepomohla ani odvolání. Kromě toho, že na léky v domácnosti padne až 7 000 korun měsíčně, se rodina musela potýkat také s dalšími problémy. "Manžel je OSVČ, zlomil si ruku, nemohl chodit do práce. Teď se zase objevila inflace. Peníze prostě nemáme," poznamenala.

Podle lékařského posudku, na základě něhož úřady přidělují invalidní důchod, má Petra omezenou pracovní schopnost o 25 procent. Na invalidní důchod ale potřebuje omezení o minimálně 35 procent, pro druhý stupeň pak nejméně 50 procent a pro třetí stupeň nejméně 70 procent.

Související obsah

Zastaralá vyhláška

Úroveň pracovní neschopnosti určuje lékařská komise podle 13 let staré vyhlášky. "Dle obecných posudkových kritérií se hodnotí dopady léčby a funkční postižení. V jednotlivých bodech procentuální míry poklesu jsou některé dopady a druhy léčby definovány velmi přesně, jiné velmi nepřesně, jako například 'poruchy mající rozsah do poloviny stupnice funkčních schopností'. Otázky bolestí, únavy, omezení pohybu, nevolnosti, snížení výkonu, poruchy soustředění, depresivní ladění a mnoho dalších potíží se velmi těžko měří," vyložila projektová manažerka spolku Amelie Šárka Slavíková. Amelie se zaměřuje na psychologickou a sociální pomoc pro onkologické pacienty a jejich rodiny.

Kvůli tomu vznikají velké rozdíly v posuzování invalidity. "Za dobu poskytování odborného sociálního poradenství v Amelii od roku 2009 máme dostatečný vzorek pacientů z celé ČR, abychom mohli najít prakticky shodné pacienty s velmi rozdílným posudkem," poukázala Slavíková.

"Paní Petra je příkladem pacientky s karcinomem prsu, s operovanou dominantní stranou včetně uzlin (pravák na pravé straně), s hormonální léčbou, s lymfedémem po extenzi axily, únavou a tak dále, která není hodnocena shodně," dodala.

Související obsah

Změna v nedohlednu

Mezi největší problémy zastaralé vyhlášky patří podle Slavíkové například to, že nepracuje s opakovanými recidivami onemocnění, nepředpokládá nádorové duplicity, nerozlišuje pojem remise a zobrazovací remise (když nemocný nemá na zobrazovací metodě přítomné metastázy, ale nelze jej považovat za vyléčeného) nebo nezohledňuje velmi náročné léčby.

Novela se již několik let připravuje, kdy ale bude vše hotovo, není jasné. "Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zaujalo již v roce 2019 stanovisko, že s novelou vyhlášky se počká na úpravu mezinárodní klasifikace diagnóz (MKN-11), kdy česká verze by měla být až koncem roku 2022. MPSV ovšem práci na novele vyhlášky jednotlivým odborným společnostem ještě ani nezadalo, ani neinformovalo," shrnula Slavíková.

Redakce TN.cz se na ministerstvo ve čtvrtek obrátila s dotazem, jak to s přípravou novely vypadá. "Novelizace vyhlášky se zatím nepřipravuje. To ale neznamená, že se nyní v této souvislosti nic neděje. Aktuálně probíhá překlad MKN-11 do českého jazyka, který provádí tým odborníků mimo jiné z Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK. Je totiž klíčové zajistit správnou terminologii. Již přeložené části klasifikace průběžně validují experti, které jmenovala Česká lékařská společnost J. E. Purkyně. Samotný proces novelizace vyhlášky bohužel není možné zahájit dříve, než bude konečná verze překladu schválena. Kompletní česká verze MKN-11 by měla být hotová do konce letošního roku," sdělil mluvčí ministerstva Jakub Augusta.

Lékaři přišli na nový způsob, jak předcházet rakovině vaječníků. Podívejte se na květnovou reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz