Domácí

Rostou! V lesích už najdete plejádu hub. Kam je nejlepší na ně vyrazit? MAPA

Rostou! V lesích už najdete plejádu hub. Kam je nejlepší na ně vyrazit? MAPA
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Mnoho houbařů už vyráží s košíky do lesa a doufá, že se vrátí s pořádnými úlovky. Přestože podmínky pro růst hub nejsou na mnoha místech v Česku zatím ideální, někde se už objevuje celá plejáda druhů. Podívejte se, co můžete najít a kam je nejlepší vyrazit.

Dlouhodobé sucho, které i přes vydatnější bouřky posledních dnů v Česku trvá, houbám příliš nepřeje. Experti však doufají, že by jim mohly pomoci deště, které se v následujících dnech mají objevit. "Tam, kde letos udeřila velká vedra, tak se růst hub pozastavil. Ale když zaprší, tak se to znovu podpoří," má jasno mykolog Libor Tmej.

Je však důležité vědět, kam na houby vyrazit. V některých oblastech totiž nejsou optimální podmínky pro jejich růst. Podle mapy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je značná pravděpodobnost jejich výskytu zejména na Šumavě a v okolí Prahy.

Výskyt hub:

Mapa výskytu hub Zdroj: ČHMÚ

Naopak nejméně se houbám aktuálně daří na severozápadě Česka. Této oblasti by se tedy houbaři měli vyhnout pořádným obloukem. "Ten růst není úplně plošný," doplnil Tmej.

Pokud však natrefíme na dobrá místa, můžeme tam najít celou plejádu hub. "Rostou hřibovité houby, například hřib dubový, hřib kovář i hřib koloděj. Ukazují se už i suchohřiby, třeba babka. Dále rostou i kozáci a křemenáče. Pod modříny můžeme najít klouzky. Objevily se i ryzce, holubinky, lišky, pýchavky i muchomůrka růžovka," popsal situaci Tmej.

Související obsah

Podle odborníků je však houbařská sezona rok od roku horší a houbám se příliš nedaří. Může za to zejména počasí, a to především nedostatek dešťů a pořádné sucho.

Loni byla houbařská sezona podle expertů nejhorší za posledních 10 let. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz