Ekonomika

Dovolená autem se prodraží. Kde se vyplatí natankovat cestou na jih?

Pokud plánujete vyrazit na dovolenou autem, už teď je jisté, že se vám kvůli rostoucím cenám paliv pořádně prodraží. V minulých letech bylo pro Čechy nejvýhodnější natankovat plnou nádrž ještě před přejezdem českých hranic, letos to ale už nemusí platit. Štáb TV Nova proto zjišťoval, kde se po cestě do oblíbených destinací vyplatí tankovat a kde ne.

Ceny pohonných hmot v Evropě se značně liší. Pokud si ale tankování dobře naplánujete, můžete výrazně ušetřit.

Cesta do Itálie

V tomto případě je nejlepší naplnit nádrž v Česku. Ceny paliv v Německu a Rakousku se totiž od těch našich nijak zvlášť neliší. U jedné čerpací stanice v Německu štáb TV Nova našel naftu za rovných 50 korun, benzín za 46. To zhruba odpovídá cenám v Česku.

Související obsah

​Čeští řidiči neušetří ani v Rakousku. Naopak třeba za litr nafty zaplatí v přepočtu až o pět korun více. A nízké ceny nečekejte ani v Itálii, litr benzínu i nafty tam vyjde zhruba na 50 korun.

Cesta do Chorvatska

Při cestě Rakouskem a Slovinskem se vyplatí přejet Rakousko bez tankování a naplnit nádrž až po okraj ve Slovinsku, kde benzín stojí v přepočtu zhruba 42 korun za litr, nafta pak 44 korun.

Pokud zvolíte cestu přes Slovensko a Maďarsko, natankujte opět u nás. V Maďarsku byly sice donedávna ceny skoro nejnižší v rámci celé EU, pro auta, která nemají maďarskou SPZ, už ale snížené ceny neplatí.

Související obsah

"Snažím se tankovat u nás co nejvíc a dotankuju zbytek někde jinde. Když vyjíždím tak natankuju plnou nádrž, ale nevozím s sebou kanystry," prozradili řidiči v anketě TV Nova.

Plnou nádrž byste pak měli načerpat určitě i v cíli vaší cesty. V Chorvatsku totiž litr benzínu stojí 44 korun, nafta 43 korun, ovšem jen mimo dálnici. Pokud ale tamní vláda v pondělí neprodlouží nařízení o zastropování cen pohonných hmot, zdraží tam skokově paliva od úterý v přepočtu na více než 50 korun za litr.

Ceny benzínu a nafty cestou do Chorvatska | Zdroj: TV Nova

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události