Zahraničí

Státy už mají plán pro poválečnou obnovu Ukrajiny. Zveřejnily sedm principů

Státy už mají plán pro poválečnou obnovu Ukrajiny. Zveřejnily sedm principů
Ukrajina Zdroj: TV Nova

Přes 40 zemí včetně Česka se ve švýcarském Luganu shodlo na plánu pro poválečnou obnovu Ukrajiny. V úterní deklaraci státy zveřejnily sedm základních principů. Mezi těmi jsou například partnerství, demokratická participace či udržitelnost.

Po dvoudenní konferenci v Luganu schválily desítky států deklaraci, která slibuje pomoc při poválečné obnově Ukrajiny. Tu má řídit Kyjev a má být spojená s reformami v justici a s protikorupčními opatřeními.

Takzvané Luganské principy mají určit pravidla pro rekonstrukci. Na tu bude podle Ukrajinců potřeba v přepočtu zhruba 18 bilionů korun. "Není to projekt jen na rok či dva," upozornila ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová. 

Česko na konferenci zastupoval premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj by při obnově Ukrajiny měl pomáhat celý civilizovaný svět. Zatím ale není možné proces naplno spustit, zmínil. 

Související obsah

Největším podporovatelem rekonstrukce má být Evropská unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na konferenci slíbila, že po válce komise založí pro obnovu platformu. Vše se má držet těchto sedmi principů:

1. Partnerství

Proces obnovy podle deklarace povede sama Ukrajina, spolupracovat přitom bude s mezinárodními partnery. "Snaha o obnovu musí být založena na rozumném a vytrvalém hodnocení, společných prioritách a plánech na výsledky, zodpovědnosti za finanční toky a efektivní koordinaci," napsaly státy v prohlášení.

2. Soustředění na reformy

Dohoda má zároveň pomoci při reformách v zemi. To má státu také pomoct v cestě do Evropské unie. 

3. Transparentnost, odpovědnost a vláda práva

"Proces obnovy musí být transparentní a zodpovědný vůči ukrajinskému lidu," píše se v deklaraci. Vláda práva má být systematicky posilňována a korupce odstraněna. "Všechno financování obnovy musí být férové a transparentní," uvedly v prohlášení státy.

Související obsah

4. Demokratická participace

Obnova má být úsilím celé společnosti. Základem má být demokratická participace celého obyvatelstva. To se týká i těch, kteří se vrátí ze zahraničí.

5. Zapojení více stran

Do obnovy se mají kromě státu zapojit i ostatní aktéři. "Proces musí zprostředkovat spolupráci mezi národními a mezinárodními aktéry včetně těch ze soukromého sektoru, občanské společnosti, akademické obce a místních samospráv," určuje prohlášení.

Související obsah

6. Genderová rovnost a inkluze

Proces má být zároveň inkluzivní a zaručit rovnost mezi pohlavími a respekt k lidským právům včetně ekonomických, sociálních a kulturních práv. "Obnova musí být výhodná pro všechny a žádná část společnosti nesmí zůstat pozadu. Rozdíly musí být zmenšeny," přikazuje deklarace.

7. Udržitelnost 

Ukrajina musí být obnovena podle ekologické agendy a Pařížské dohody. Součástí má být i přechod na zelené energetické zdroje.

Tisková konference premiéra Fialy v Luganu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz