Zajímavosti

První snímek z Webbova teleskopu! Dechberoucí pohled do nejhlubšího vesmíru

NASA zveřejnila první snímek z Webbova kosmického dalekohledu. Jde o dosud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vzdáleného vesmíru zachycující tisíce galaxií včetně nejslabších objektů, které kdy byly pozorovány. Snímek z největšího a nejvýkonnějšího vesmírného dalekohledu byl zveřejněn během prezentace v Bílém domě za přítomnosti amerického prezidenta Joea Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Snímek ukazuje kupy galaxií SMACS 0723, známé jako Webbovo první hluboké pole, a byl pořízen díky tzv. gravitační čočce. Tato metoda umožnila teleskopu nahlédnout na neuvěřitelně staré, vzdálené a slabé galaxie, informuje CNN.

"Je to nejhlubší obraz našeho vesmíru, který byl kdy pořízen," uvedl administrátor NASA Bill Nelson. Některé z těchto vzdálených galaxií a hvězdokup, zachycených na snímku, nebyly nikdy předtím pozorovány. Kupa galaxií je zobrazena tak, jak vypadala před 4,6 miliardy let.

Nejhlubší pohled do vesmíru Zdroj: NASA

​Snímek pořízený Webbovou kamerou Near-Infrared Camera je složen ze snímků pořízených na různých vlnových délkách světla v průběhu 12,5 hodiny. Nejhlubším polím Hubbleova kosmického dalekohledu trvalo celé týdny, než byla zachycena.

Teleskop Jamese Webba, který byl do vesmíru vypuštěn v prosinci, bude schopen nahlédnout do atmosfér exoplanet a díky infračervenému světlu může pozorovat některé z prvních galaxií vytvořených krátce poté, co vznikl vesmír.

NASA ve spolupráci s ESA (Evropská kosmická agentura) a CSA (Kanadská kosmická agentura) zveřejní kompletní sadu barevných snímků a spektroskopických dat z teleskopu Jamese Webba během úterního televizního přenosu z Goddardova střediska kosmických letů NASA v Greenbeltu v Marylandu.

Související obsah

​Podle upoutávky, kterou NASA v pátek sdílela, půjde o mlhovinu Carina, která se nachází 7 600 světelných let daleko a je jakousi hvězdnou školkou, kde se rodí hvězdy. Jde o jednu z největších a nejjasnějších mlhovin na obloze a domov mnoha hvězd mnohem hmotnějších, než je naše Slunce.

Dalším pozorovaným a dokumentovaným objektem bude plnobarevné spektrum exoplanety WASP-96b. Spektrum bude zahrnovat různé vlnové délky světla, které by mohly odhalit nové informace o planetě, například zda má atmosféru. WASP-96b, objevena v roce 2014, se nachází 1 150 světelných let od Země a má poloviční hmotnost Jupiteru. Svou hvězdu oběhne za 3,4 dne.

Sérii vesmírných objektů, které byly vybrány mezinárodní komisí, včetně členů NASA, Evropské kosmické agentury, Kanadské kosmické agentury a Space Telescope Science Institute v Baltimoru doplní snímky mlhoviny Jižní prstenec a Stephanův kvintet.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz