Domácnost

Zdravotní neduhy nás trápí i v létě. Pomoci mohou potraviny ze spíže

Zdravotní neduhy nás trápí i v létě. Pomoci mohou potraviny ze spíže
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Různé neduhy nás mohou potrápit i během letních měsíců. Kromě prášků z lékárny nám však mohou rychle pomoci i potraviny nebo bylinky, které najdeme doma. Tyto přírodní alternativy navíc doporučují i lékaři.

"Přírodní alternativy klasických léků určitě stojí za vyzkoušení, minimálně člověku neublíží. A výhodou je, že to s nimi obvykle nelze přehnat," vysvětlil lékař ze Sdružení praktických lékařů ČR Ivo Procházka.

Lidé se jich navíc vůbec nemusí bát. "Účinnost některých přírodních alternativ potvrzují dokonce lékařské studie. Lidé je však znají a používají léta, recepty a tipy se předávají z generace na generaci," doplnil předseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha.

Související obsah

Průjem a dehydratace 

Jedním z přípravků, které si lidé mohou vyrobit doma, je rehydratační roztok. Ten pomáhá například při průjmech a zvracení. Přestože se roztok dá koupit v lékárně, podle odborníků ten, který si vyrobíme doma, stojí jen pár korun, a navíc dobře chutná.

Co budeme potřebovat?

1 litr vody

6 lžiček cukru

půl lžičky soli

lze přidat šťávu z jednoho pomeranče, citrónu nebo grapefruitu pro lepší chuť a doplnění draslíku a vitamínů

"Roztok se dá pít i ve velkých vedrech jako prevence proti dehydrataci. Tekutina v roztoku je podobná té, kterou máme v těle mezi buňkami, a proto se lépe vstřebává a zadržuje. Navíc šetří žaludeční sliznici a zklidňuje střevo," přiblížil Mucha.

Na průjem navíc zabírají také borůvky, a to nejlépe sušené nebo mražené. Vhodné je také jíst banány, nastrouhaná jablka nebo vařenou mrkev. Experti doporučují i rýži, bílé pečivo, vařené či dušené bílé maso a nemastné vývary.

Související obsah

Zácpa

Na zácpu jsou zase nejlepší sušené švestky, které jsou považovány za přírodní projímadlo. Obsahují totiž vysoké množství vlákniny. Bohaté na vlákninu jsou rovněž otruby, luštěniny, celozrnné pečivo, ovoce a zelenina. Důležité je navíc dodržovat pitný režim.

Spáleniny či bodnutí

V létě se spálení od sluníčka vyhne jen málokomu. "Podrážděnou kůži je dobré potírat medem, který stejně dobře funguje také na popáleniny od ohně. Med zabírá i na bodnutí od včely. Otok od včelího bodnutí je možné zklidnit potřením půlkou rozkrojené cibule," poradil Procházka. Na bodnutí od komárů je zase dobré si pořídit pálenku, která funguje jako univerzální dezinfekce.

Problémy se spánkem

Vysoké teploty zhoršují přes léto nejednomu člověku kvalitu spánku. Lidé by proto měli dodržovat pravidla spánkové hygieny. Spát v dostatečně tichém a temném prostředí a vyhýbat se modrému světlu z obrazovek.

Pokud však ani to nezabere, stačí se napít piva, ve kterém se nachází látka tryptofan. Ta má uspávací účinky. Alkohol však zhoršuje kvalitu spánku, je proto lepší dát si pivo nealkoholické. Pomoci může také sklenice minerálky nebo mléka s medem před spaním. Lidé navíc můžou zkusit užívat různé bylinky, například meduňku, levanduli nebo třezalku.

"Při užívání bylinek bych však byl opatrný u těhotných žen, protože je prokázáno, že některé mají poměrně výrazný vliv na plod. Paradoxně se v těhotenství doporučuje brát spíše vyzkoušené léky, u kterých máme jasné údaje o účincích," upozornil Mucha.

Související obsah

Nachlazení

Častými přechody z tepla do klimatizovaných prostor si můžeme snadno zadělat na rýmu, kašel nebo bolest v krku. V takovém případě experti radí inhalovat páry z vody se šalvějí a heřmánkem, které rozpouští hlen.

Na bolest v krku je zase dobré kloktat minerální vody, postačí však i obyčejná voda s rozpuštěnou solí. Klasickým pomocníkem bývá Priessnitzův obklad, který navíc přispívá k lepšímu prokrvení a rychlejšímu hojení.

"Obklad se skládá ze dvou hlavních částí. Na dané místo je potřeba nejprve přiložit látku namočenou ve studené vodě. Na ni se následně položí suchá látka jako šátek či ručník, díky němuž se místo postupně zahřívá. Ideální je překrýt ještě třetí vrstvou, například šálou," tvrdí odborníci. Lidé by měli následně nechat obklad působit dvě až tři hodiny. Poté by měla následovat alespoň tříhodinová pauza.

Bolesti

Priessnitzův obklad mohou lidé použít i na bolesti nebo záněty svalů, kloubů a šlach. V poslední době se proti bolestem navíc začínají testovat účinky léčivého konopí. "Podle mých zkušeností má poměrně dobré účinky a není třeba se ho nějak bát. Léčivé konopí, které neobsahuje THC, nemá žádné psychotropní účinky a dá se sehnat například v obchodech se zdravou výživou," uvedl Mucha.

Související obsah

Jako první pomoc při bolesti zubů lze žvýkat hřebíček. "Ten má antiseptické účinky. Pokud ho dáte do rozpadlého zubu, přestane bolet, a dokonce se trochu vyčistí," nastínil Procházka.

Statisíce Čechů ohrožuje nemoc s vysokou úmrtností. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz