Zajímavosti

Experti poradili, jak správně používat klimatizaci v autě. Nedělají to všichni

Experti poradili, jak správně používat klimatizaci v autě. Nedělají to všichni
Ilustrační obrázek | Zdroj: Profimedia

Současné tropické dny řidiče nutí zapínat klimatizaci. Experti poradili, jak ji správně používat a vyhnout se zdravotním rizikům, která přináší. Některé z triků dokonce prodlouží její životnost.

Onemocnění z klimatizace

Samotná klimatizace nemoc způsobit nemůže. Dokáže však přispět k tomu, aby bylo tělo k onemocnění náchylnější. "Pokud někdo delší dobu pobývá u klimatizace, zvlášť jestli je nastavená na nízkou teplotu a proudění chladného vzduchu jde přímo do ucha, na krk nebo na hlavu člověka, tak může vysychání sliznice a nepřiměřené působení klimatizace přispět k tomu, že se patogeny snáz dostanou do buněk a způsobí onemocnění," řekla praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

"Maximální rozdíl oproti venkovní teplotě by měl být pět až sedm stupňů Celsia," upřesnil zástupce společnosti Auto Hrubý. Auto však můžete ochladit i na nižší teplotu, řešením je lépe se obléknout, aby tělo nepociťovalo velký teplotní rozdíl.

Ideální je nastavení pokojové teploty v autě. "Rychlý přechod z tepla do zimy může být někomu nepříjemný, ale zároveň si nemyslím, že to samo o sobě může způsobit nějaké vážné onemocnění," uvedla lékařka. Nedoporučuje však chladit na méně než 20 stupňů Celsia.

Související obsah

Podobný efekt by však měla jízda po dálnici s otevřeným okénkem. "Není to tak, že se způsobí ta infekce, ale usnadní se prostup patogenů do buněk. Je to faktor k tomu, že nějaká infekce, která tam je a které by se tělo normálně ubránilo, se projeví," dodala Bezdíčková.

Horší dopady však může mít, pokud ve vedrech chlazení nezapnete. "Přehřátí reálně hrozí, zvlášť malým dětem a starým lidem při delší cestě autem, kdy je pak teplota bez klimatizace vysoká," zakončila.

Jak se o klimatizaci správně starat

"Jestli přijíždíte po nějaké cestě domů, tak ji 10 minut před cílem můžete vypnout. Klimatizace má za tu dobu čas vychladnout a nedochází k chladnutí až při zaparkování. Během tohoto procesu se v ní totiž vytváří kondenzát, který pomáhá k tvorbě bakterií. Vypnutím pak pomůžete k jejímu vyfoukání, čímž zabráníte tvorbě těchto mikrobů," dodal expert.

"Každý rok až dva je nutné dávat klimatizaci pravidelně do servisu. Údržba spočívá v její dezinfekci a doplnění chladiva. To se nespotřebovává, ale při používání uniká skrz trubky," upřesnil.

Můžete ji však poškodit ve chvíli, kdy chladivo dojde. V ten moment by se prý mohl rozbít kompresor, ale není to pravidlem. "Dneska jsou auta tak chytrá, že se kompresor nezapne, pokud v něm chladivo není. Klimatizace se ničí spíš opotřebením," dodal. Jednou za rok až dva by se měl měnit i filtr.

Související obsah

Klimatizace bude fungovat nejefektivněji, pokud nejprve rozpálené auto vyvětráte, čímž ochladíte vzduch uvnitř vozu. Pokud již cítíte, že se vánek proudící z ventilátorů začal ochlazovat, vypněte přívod vzduchu z vnějšku auta. V tu chvíli budete chladit ten, který byl již několikrát ochlazený. A celý proces tak bude efektivnější.

I to ale nese riziko. "Pokud jedete dlouho se zmáčknutým tlačítkem vnitřní cirkulace, tak se vzduch vydýchá a může vás začít unavovat. To je pak nebezpečné, protože hrozí, že usnete za volantem. Jednou za hodinu je tedy dobré vzduch v autě opět vyměnit, a to buď otevřením ventilace, nebo oken," zakončil expert.

V Chorvatsku bylo na začátku prázdnin úmorné vedro:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události