Meteor

Lidi vyděsily záhadné zelené meteory. Astronomové řekli, co to znamená

Lidi vyděsily záhadné zelené meteory. Astronomové řekli, co to znamená
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Nad Novým Zélandem lidé zaznamenali v posledních dnech velké množství meteorů. Jeden například vybuchl nad mořem poblíž Wellingtonu na začátku července. A stejný fenomén se opakoval jen o dva týdny později nad městem Canterbury.

Zelené ohnivé koule se nad Novým Zélandem objevují poměrně často. Portál ScienceAlert informoval, že menší a jasně hořící meteory obvykle předznamenávají pád menšího asteroidu. Ty do atmosféry vstupují rychlostí okolo 60 kilometrů za sekundu.

Závratná rychlost spolu s odporem vzduchu způsobí, že se během pádu uvolní velké množství tepla a asteroid v atmosféře buď celý, či částečně shoří. Pokud ovšem asteroidy obsahují větší množství niklu a železa, mohou při sestupu atmosférou začít hořet jasně zelenou barvou. 

Související obsah

Za určitých okolností mohou padající asteroidy svou barvou připomínat polární záři. Tohoto efektu mohou dosáhnout ale pouze v případě, pokud do atmosféry vstupují obrovskou rychlostí ve výšce 100 kilometrů.

Meteorický roj bude možné pozorovat i v Česku. Vrcholit bude 13. srpna okolo třetí hodiny ranní. Letošní rok navíc nabídne v České republice další zajímavé nebeské úkazy, dočkáme se například zatmění Slunce nebo vzácného zákrytu Marsu Měsícem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz