Zahraničí

Ruský voják promluvil: Velitel skončil na psychiatrii, vojáci nemají ani jídlo

Ruský voják promluvil: Velitel skončil na psychiatrii, vojáci nemají ani jídlo
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Mnoho mužů, kteří již dříve opustili ruskou armádu, jsou nyní opět mobilizováni. Ne všichni se ale chtějí vrátit. Jeden z vojáků prozradil proč. Situace na Ukrajině je podle něj neúnosná.

Dvacetiletý Sergej z ruského Krasnodaru, jehož celé jméno nebylo uvedeno, poskytl webu BBC svědectví o válce na Ukrajině. V červenci od ruského praporu odešel, několik měsíců s nikým nemluvil. V září ale obdržel telefon: "Buď tam půjdeš znovu, nebo si půjdeš sednout," uslyšel.

"Nejsem připraven se vrátit. Během pěti měsíců války jsem viděl skoro všechno a už nemohu," přiznává Sergej. Do armády nastoupil poprvé na jaře v roce 2021. Koncem ledna byl vyslán do Běloruska. Nikdo prý nevěděl, že nakonec pojedou až na Ukrajinu.

Po příjezdu na Ukrajinu ale neměli velitelé žádný plán. Technika byla zastaralá. Chybělo dokonce i jídlo. Krátce nato byl prapor zasažen granátem. Toho dne zemřel Sergejův 19letý kamarád.

Související obsah

Podle Sergeje má ruská armáda málo zkušených vojáků. Když zemře velitel, je jmenován nový z těch, kdo přežili. Na frontě je takových ale málo. Většinou tam prý bojují vojáci ve věku 19 až 20 let.

"Náš velitel byl výjimkou, sloužil 12 let," říká Sergej. "Po týdnu se zbláznil. Opil se a vylezl do prvního patra domu. V dálce vybuchl granát a on skočil dolů a zlomil si nohy," popsal voják. Velitele následně odvezli, nezaplatili mu žádné peníze a nyní je v psychiatrické léčebně.

S mrtvými prý ruská armáda nakládá bez úcty. Těla neposílají domů, rodičům řeknou, že voják zmizel beze stopy. Všichni jsou přitom přibližně ve stejném věku jako Sergej. "Zmizeli beze stopy. Pro rodiče jsou prostě nezvěstní," popisuje Sergej ruské praktiky.

Související obsah

"A když jsem se vracel domů, na hranicích jsme viděli muže, kteří chtěli jít do války. Nerozumějí však tomu, co to je. Tohle ve zprávách neukazují," uzavírá výpověď.

Přístup Kremlu k mobilizaci vyvolává v Rusku protesty. Podle amerického Institutu pro studium války se konaly ve 42 městech. Počet mobilizovaných navíc může dosáhnout až milionu oproti původně uvedeným 300 tisícům. Odváděni jsou totiž údajně i muži, kteří kritéria pro částečnou mobilizaci nesplňují.

Vojenský publicista Jiří Vojáček popsal referendum o anexi částí Ukrajiny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz