Domácí

Cizinci dluží desítky milionů nemocnicím. Ty nemají z čeho platit nové vybavení

České nemocnice trápí stamilionové dluhy po cizincích bez zdravotního pojištění. Lékaři jim podle zákona musí poskytnout péči, bez které by nepřežili. Jenže cizinci poté buď zmizí z Česka, nebo nejsou k zastižení na nahlášených adresách. Pro nemocnice je tak téměř nemožné peníze za léčbu vymoci a kvůli chybějícím milionům musí odkládat třeba nákupy nového zařízení anebo rekonstrukci oddělení.

Od srpna v liberecké nemocnici leží rumunský dělník bez zdravotního pojištění. Za sebou má náročnou léčbu, přesto už teď vedení nemocnice ví, že péči zřejmě nikdy neuhradí.

"Utrpěl vážná zranění po pádu z výšky, léčili jsme ho u nás na traumatologii, pak ležel na neurochirurgickém jipu. Ty aktuální náklady v tuto chvíli překračují milion korun," uvedl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Kvůli podobným pacientům nemocnice v Liberci každoročně přichází o pět až sedm milionů korun. "Za těch sedm milionů korun by nemocnice každý rok mohla koupit poměrně obstojné cétéčko. To znamená, že ty peníze nám určitě chybí v dalším rozvoji nebo údržbě nemocnice," pokračoval Řičář.

Související obsah

Nemocnice mají s platbou za zdravotní péči nejčastěji problémy u občanů Ukrajiny, Polska, Bulharska nebo Rumunska. Každý cizinec, který žije v České republice, sice musí mít zdravotní pojištění, a to buď to veřejné, anebo komerční. Řada z nich tu je ale na černo, a tak nemá ani pojištění.

"To asi není správné. My si to hradíme vlastně pořád, celý život, takže ti cizinci by to měli taky tak dělat," myslí si Češi.

Problémy jsou podle lékařů i s turisty. Nemají cestovní pojištění a hotově za péči neplatí s odůvodněním, že s sebou nemají dostatek peněz. Dluhy za péči pro cizince se každoročně plošně navyšují zhruba o 40 milionů korun. Získat je zpátky je ale pro nemocnice téměř nemožné.

"Nejdříve teda oslovíme toho pacienta, následně to poté dáváme řešit soudní cestou, může to skončit i exekucí. Nicméně tady je vždycky úskalí, že ne vždycky ti cizinci mají trvalý pobyt na území České republiky," řekl ředitel plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek.

Související obsah

Podle odborníků by se měl změnit systém, aby na péči o pacienty bez pojištění nebyly bity právě nemocnice.

"Stát na jednu stranu nařizuje všem poskytovatelům poskytovat neodkladnou péči, a to komukoli bez ohledu na jejich finanční situaci, na druhou stranu ale negarantuje, že případně vzniklé pohledávky bude hradit," konstatoval Ladislav Švec, ředitel Kanceláře zdravotního pojištění.

Výhodu v tomto případě nemají ani fakultní nemocnice, tedy ty zřizované ministerstvem zdravotnictví. Třeba největší fakultní nemocnici v pražském Motole cizinci dluží zhruba 65 milionů korun. A podobné to je i v Plzni.

"Plzeňská fakultní nemocnice je velká nemocnice s obratem devět miliard, ale samozřejmě i částka 36 milionů chybí v provozu, já kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak za tu částku bychom opravili a velmi dobře vybavili jedno oddělení," doplnil Šimánek.

Související obsah

"Fakultní nemocnice Olomouc v současné době eviduje neuhrazené pohledávky za zdravotní péči u cizinců po splatnosti ve výši zhruba pět celých šest desetin milionů korun," sdělil Adam Fritscher, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc.

"My když jsme byli v opozici, tak jsme diskutovali, zda by to nemělo hradit například ministerstvo vnitra, protože ti lidé jsou tady vlastně nelegálně. Ale ta situace je složitější a my chystáme novelu zákona o pojištění cizinců," vzkázal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle něj se problém musí vyřešit co nejdříve. V současné době ale prý nejde, aby stát platil dluhy místo cizinců.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz