Zajímavosti

Vědci odhalili recept na dlouhověkost. Pomůže několik jednoduchých triků

Vědci odhalili recept na dlouhověkost. Pomůže několik jednoduchých triků
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Ačkoliv délku života ovlivňuje několik faktorů, včetně genů či místa, kde žijeme, vědci přišli na způsob, jak jít dlouhověkosti naproti. Jejich doporučení přitom nejsou náročná a zvládne je dodržet každý.

Lékaři ze společnosti NiceRx se ve své studii věnovali tomu, jak prožít dlouhý život. Společně pak odhalili několik tipů, jak tomu jít naproti. Dodržováním jednoduchých pravidel navíc můžete předejít hned několika onemocněním.

První zásadou je zdravá strava

Prvním krokem v cestě za dlouhověkostí by podle doktora Navina Khosla mělo být přemýšlení nad potravinami, které jíme. "Sledování potravin, které jíte, a kalorií s nimi spojených, jsou skvělým výchozím bodem," říká lékař.

Dodržování doporučeného příjmu kalorií je důležité zejména proto, že zabraňuje vzniku obezity. Ta je jednou z nejčastějších příčin vzniku celé řady onemocnění. K dlouhověkosti výrazně přispívají i vitamíny.

Související obsah

​Dodržování doporučeného příjmu kalorií pak může nejen prodloužit délku života, ale i pomoct s hubnutím či k obecně zdravějšímu pocitu. "Stejně jako začlenění více rostlinných potravin do vaší stravy, jako například více ovoce, zeleniny a ořechů" dodává doktor.

Právě ořechy obsahují velké množství živin a minerálů. Výzkumy ukazují, že jejich pravidelná konzumace snižuje riziko vzniku hned několika onemocnění, jako je cukrovka či některé druhy rakoviny.

Související obsah

​Nezapomínejte na pohyb

Výsledky studie ale ukázaly, že vyvážená strava k dlouhověkosti nestačí. Důležitý je také pravidelný pohyb. Není ale potřeba trávit hodiny v posilovně.

Podle studie stačí alespoň 15 minut denně aktivního pohybu. Ten sníží riziko srdečních onemocnění, deprese a cukrovky. "Zároveň vám pomůže zhubnout a předejít předčasné smrti," dodává doktor Khosla.

"Samozřejmě neexistuje žádná tajná zbraň, která zastaví proces stárnutí," říká k otázce dlouhověkosti doktorka Melanie Kingová z Pharmacy2U. "Ale dodržování zdravého životního stylu vám umožní vytěžit z pozdějšího života maximum," dodává.

Žena byla za pár hodin lehčí o 42 kilogramů. Pomohli ji lékaři:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz