Zahraničí

Začala válka o vedení Kremlu? Oslabený Putin přichází o moc, tvrdí expertka

Začala válka o vedení Kremlu? Oslabený Putin přichází o moc, tvrdí expertka
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin ztrácí vliv. Konkurující mocenské skupiny země si jdou navzájem po krku a Putin je už nedokáže zastavit, což může ohrozit celý politický režim Ruska. Uvnitř Kremlu tak nastal boj o Putinovo místo, řekla odbornice.

Podle odbornice na politickou situaci v Rusku soupeří zájmové skupiny.  "Začal boj o moc v těch nejvyšších kruzích. Kolem Putina se stahují predátoři, kteří se snaží získat co největší vliv. To, co se v tuto chvíli děje, je důkazem, že ruské mocenské struktury se hroutí," popsala podle portálu The Mirror exilová redaktorka časopisu The Times Jevgenia Albatsová.

Putin dlouho zastával roli prostředníka, který ruskou elitu dokázal ovládat a zároveň stavět proti sobě, proto nikdy nebyl jejím terčem on sám. Nevydařená invaze na Ukrajinu však jeho pozici oslabila. "Putin už ruské zájmové skupiny nedokáže vést, začala válka o moc, ve které budou bojovat všichni proti všem," popsala Albatsová, jejíž specializací je politika tajných služeb, sdílel The Mirror.

Související obsah

"Jsme svědky boje na samém vrcholku Ruska. Putinova klíčová role prostředníka mezi tamní elitou je v ohrožení. Právě proto je na řadě on," prozradila podle portálu Daily Star odbornice, která z Ruska kvůli obvinění ze špionáže musela uprchnout.

"Doufám, že vnitřní spor v ruských nejvyšších kruzích zničí Putinův nelidský režim, který bere nevinné životy na Ukrajině, ale také riskuje život vlastních mobilizovaných obyvatel bojujících ve válce," dodala.

Související obsah

Odbornice promluvila o stále se zvyšujícím napětí v ruském vedení a poukázala na veřejnou snahu Ramzana Kadyrova a Jevgenije Prigožina o sesazení ministra obrany Sergeje Šojgua. Oba totiž byli hlasitými kritiky způsobu vedení války na Ukrajině. 

Právě ruská invaze na Ukrajinu Putina připravuje o jeho autoritu. Místo rychlého vojenského zásahu, který měl trvat pár dní, se napadnutý stát brání a válka se táhne již několik měsíců.

Podívejte se na video o Putinově zdravotním stavu:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz