Domácí

Vláda plánuje zkrátit rodičovskou. Uvažuje také o snížení příspěvku

Rodičovská dovolená by se mohla v Česku brzy zkrátit. Vláda v současnosti pracuje na novele zákona, která by umožnila, aby se lidé z rodičovské dovolené mohli do práce vrátit dříve. Mluví se také o snížení rodičovského příspěvku, což by podle odborníků pomohlo i české ekonomice.

Zkrácení doby rodičovské dovolené a snížení objemu peněz na příspěvek. Tak zní návrh Národní ekonomické rady vlády.

Rodičovský příspěvek je aktuálně 300 tisíc korun. Snížením příspěvku o 100 tisíc korun by stát mohl ušetřit pět až sedm miliard korun ročně.

Související obsah

"Pokud by se podařilo zkrátit rodičovskou dovolenou, tak by se vlastně zvýšil potenciál žen v produktivním věku na trhu práce. Rostlo by jejich uplatnění na trhu práce a rostly by jejich výdělky, což by se projevilo pozitivně v důchodovém systému," říká mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

​"Byla bych klidně i pro, aby rodičovská byla kratší, ale aby zaměstnavatelé byli více otevření třeba k částečným úvazkům, aby to šlo lépe kombinovat," reagují na návrh některé maminky. "Nedokážu si představit děti, co jsou hodně fixované na rodiče, že by měly jít do školky," odpovídají další.

Související obsah

Podmínkou zkrácení rodičovské dovolené je ale lepší péče o děti. "Budeme chtít, aby se zkrátila, respektive chceme o tom debatovat, ale zároveň chceme, aby byly navýšeny kapacity péče o děti," říká předsedkyně sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Dokázali bychom podporovat zkrácení rodičovské dovolené – ale pouze v případě, že by se rozšířily kapacity a byly dostupné kapacity v předškolních zařízeních," členka výboru pro sociální politiku za STAN Pavla Pivoňka Vaňková.​

Někteří by uvítali i navýšení rodičovského příspěvku. "V minulém období jsme navrhovali za Piráty pozměňovací návrh automatické valorizace, aby rodičům neklesala hodnota rodičovského příspěvku," uvádí místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).

S tím ale zásadně nesouhlasí lidovci. "Pro mě je spíš důležité hledat flexibilitu a umožnit opravdu dobře kombinovat rodičovství, mateřství a zároveň pracovní kariéru," reaguje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Nedostatečná kapacita v předškolních zařízeních je v Česku problémem dlouhodobě. Jen v minulém školním roce tato zařízení zamítla přes 44 tisíc podaných žádostí o přijetí.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz