Domácí

Babiš mluvil v závěrečné řeči hlavně o synovi. Soudce ho dvakrát zastavil

Soudní projednávání kauzy Čapí hnízdo spěje ke konci. Bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) v pátek u soudu přednesl závěrečnou řeč. Ke slovu se dopoledne dostala i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Rozsudek týkající se 50milionové dotace na stavbu kongresového areálu padne zřejmě v pondělí.

Pražský městský soud i v pátek projednával kauzu Čapí hnízdo. Ve čtvrtek zamítl další důkaz i znalecké posudky. Došla tak řada na závěrečné řeči.

"Chtěl bych na začátek říct dvě věci. Nikdy bych tady nestál, kdybych nevstoupil do politiky. A vůbec nevím, proč tady dnes stojíme s paní Nagyovou," prohlásil Babiš na začátku závěrečného projevu.

Související obsah

"Paní Nagyová nemohla poškozovat zájmy Evropské unie," řekl Babiš. Na Čapí hnízdo podle něj nebyly použity peníze EU a nemá s ní případ nic společného. "Kdo je OLAF? To jsou úředníci," řekl Babiš. Evropská komise podle něj chce ovlivňovat, kdo bude v Česku premiér.

Ve své řeči mluvil Babiš hlavně o svém starším synovi Andrejovi. Kritizoval také média a tvrdil, že jeho syna novináři zneužili, aby mu ublížili.

Soudce Jan Šott Babišovu řeč dvakrát přerušil. Témata, o kterých Babiš mluvil, se totiž podle Šotta netýkala líčení. Babiš prohlásil, že téma jeho syna je důležité, protože v případu vystupuje jako svědek.

Související obsah

Obhájce Josef Bartončík soud požádal, aby osvobodil Janu Nagyovou. Jako důvod uvedl, že u soudu proti ní nebyl předložen jediný usvědčující důkaz. S podobnou žádostí přišel i Babišův obhájce Eduard Bruna, podle kterého se politik trestného činu nedopustil.

Druhý Babišův právník Michael Bartončík závěrečný návrh představil v pátek. "Navrhuji, aby soud zprostil mého klienta obžaloby," řekl před soudem Bartončík. Tvrdí, že neexistuje důkaz, že se Babiš dopustil trestného činu.

Ke slovu se také dostala Nagyová. "Nikdy jsem nevěřila, že se dostaneme sem. Když jsem si přečetla vše, co je mi kladeno za vinu, jen jsem se smála. Vypadalo to jako hloupý vtip," poznamenala v závěrečné řeči Nagyová. "Snažím se to nebrat osobně," řekla ke státnímu zástupci Šarochovi. Dávala mu za vinu, že neřekl, že jsou oba obžalovaní nevinní. "Věřím, že lidsky tomu, co říká, snad ani nevěří," doplnila.

Související obsah

​Obžaloba tvrdí, že Babiš mezi lety 2007 a 2008 zajistil prodej akcií společnosti Farma Čapí hnízdo svým dětem a manželce, což mu mělo pomoct v získání 50milionové dotace pro malé a střední podniky. Vinu na celém případu přitom podle žalobce nese i Babišova bývalá poradkyně Jana Nagyová, která měla úspěšnou žádost o dotaci podat. Dvojice veškerá obvinění odmítá.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve čtvrtek navrhl pro oba obžalované tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Oba by také měli zaplatit pokutu. Nagyová půl milionu korun, Babiš deset milionů korun.

Soudnímu procesu se věnovalo i vysílání TN LIVE:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz