Zahraničí

Tvrdá rána, se kterou Putin nepočítal. Může zvrátit válku na Ukrajině

Tvrdá rána, se kterou Putin nepočítal. Může zvrátit válku na Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin má problém. Blízkovýchodní mocnost, která jeho armádě dodává vojenskou techniku, se přestává chovat podle představ Moskvy. Ukrajinská vojska, která se už téměř rok brání invazi, by si díky tomu mohla připsat další dílčí vítězství.

Válka na Ukrajině neblaze ovlivňuje vztahy Ruska s Čínou a režim Vladimira Putina to začíná mít nahnuté i s Íránem. Informoval o tom britský portál Mirror.

Teherán ruskou armádu zásobuje sebevražednými drony a raketami. A právě bombardováním způsobuje Moskva sousední zemi nejtvrdší škody a ztráty. Podle kremelských zdrojů se ale íránské vedení rozhodlo bez bližšího zdůvodnění tyto dodávky výrazně zpomalit.

Putin kvůli tomu ve čtvrtek telefonoval íránskému prezidentovi Ebráhímu Raísímu. Údajně "se téměř rozbrečel a žadonil", aby se rychlost vrátila do dřívějších kolejí, ale marně. "Znepokojení ruských čelných představitelů dosáhlo nejvyšší možné míry," tvrdí telegramový kanál Generál SVR, jenž má být napojený na Kreml.

Související obsah

Moskva je vzhledem k zaostalosti a omezenosti vlastních výrobních kapacit na íránských dodávkách závislá. Jejich výpadek, jakkoliv jen částečný, by pravděpodobně významně promluvil do dalšího vývoje rusko-ukrajinského konfliktu.

Kreml však oficiálně nepřipouští, že by bylo něco v nepořádku, píše list Arab Weekly. "Prezidenti se při telefonátu vyslovili pro důslednou realizaci vzájemně prospěšných projektů v odvětví energetiky, dopravy a logistiky," uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. 

Putin si volal s čínským prezidentem. Doufá, že ho navštíví v Moskvě:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz