Domácí

Sčítání voleb má překvapivého vítěze. K prvenství dopomohli bezdomovci

O primát nejrychleji spočítaných hlasů obvykle soutěží malé obce, v současných prezidentských volbách je trumfl volební okrsek 18 ze Svitav. Podle starosty je vysvětlení prosté. Okrsek tvoří radnice a voliči jsou ti, kteří mají bydliště na obecním úřadě.

Nebylo ani dvacet minut od zavření volebních místností a v sobotu ve 14:19 hlásil Český statistický úřad, že jsou sečtené hlasy prvního volebního okrsku. Závody tentokrát vyhrál okrsek 18 ze Svitav. Starostu východočeského města Davida Šimka (nestr.) to ale nepřekvapilo.

"Tento volební okrsek tvoří jen budova radnice. Tam jsou k trvalému bydlišti většinou přihlášeny jen sociální případy a bezdomovci, takže volební účast většinou bývá velmi malá," vysvětluje Šimek. Podle něj se volební apetit v průběhu času u tohoto elektorátu mění.

Související obsah

​"Jednou vyhráli komunisté, jindy Piráti, teď je to ANO," uvádí starosta. A naráží tím na prvenství Andreje Babiše, lídra hnutí ANO. Ten v prvním kole prezidentské volby ve svitavském okrsku 18 vyhrál se ziskem 39 procent hlasů. K tomuto výsledku mu stačily volební lístky od 22 voličů.

Druhého Petra Pavla volilo sedmnáct lidí s bydlištěm na svitavském úřadě. Třetí byla Danuše Nerudová s deseti hlasy.

Související obsah

​První kolo prezidentské volby proběhlo ve Svitavách v klidu, jediný kandidát, který ve Svitavách uspořádal svůj předvolební mítink, byl Petr Pavel. Oproti předchozím dvěma prezidentským volbám Šimka překvapila vysoká volební účast.

Na radnici ve východočeském okresním městě "bydlí" asi 600 občanů. "Například během minulých komunálních voleb tam volilo asi 27 lidí," uvádí starosta. Teď jich byl přibližně dvojnásobek.

Petr Pavel poděkoval voličům. Druhé kolo bude výzva, řekl:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz