Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.11. 2017 20:37
menšinová vláda

Zeman po schůzce potvrdil, kdy jmenuje Babiše premiérem

Zdroj: TV Nova

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš odpoledne chyběl v Poslanecké sněmovně. Zamířil totiž na Pražský hrad, kde prezidentu Zemanovi představil návrhy na členy vlády. Prezident je přijal bez výhrad a také zveřejnil, kdy jmenuje Babiše premiérem.

Andrej Babiš už má podle svých slov všech 14 kandidátů na nové ministry a ministryně. V úterý odpoledne se sešel s prezidentem Milošem Zemanem, aby mu je představil.

 

Miloš Zeman je podle slov Andreje Babiše přijal bez výhrad, následně se s nimi jednotlivě sejde, aby si s nimi promluvil. "V období mezi 6. a 13. prosincem se pan prezident setká v Lánech s kandidáty na ministry, kteří budou ve vládě nováčky, potvrdil mluvčí prezidenta na Twitteru.

 

Prezident také oznámil, kdy jmenuje Babiše premiérem. "Pan prezident jmenuje Andreje Babiše premiérem ve středu 6. prosince 2017. Novou vládu pan prezident jmenuje ve středu 13. prosince 2017," uveřejnil mluvčí prezidenta.

 

Podle Ústavy České republiky vláda do třiceti dnů po svém jmenování předsoupí před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvery. Česká republika by tak mohla znát svou vládu před prvním kolem prezidentských voleb.

 

Zeman původně předpokládal, že Babišovu vládu jmenuje kolem 15. prosince. Předseda ANO ale dnes požádal o dřívější termín, protože jmenování 15. prosince by zkomplikovalo českou účast na summitu Evropské unie. Pokud bude kabinet jmenován dříve, bude moci Babiš Česko na prosincovém summitu poprvé reprezentovat.

 

Babišův kabinet by měl být o dva členy menší než současný Sobotkův. Zrušit by se totiž měly posty ministra pro vědu a výzkum a také ministra pro lidská práva.

 

Zatím předseda hnutí ANO konkrétní jména tají. Mělo by to být deset mužů a čtyři ženy, většina nestraníci. Dá se předpokládat, že na svých postech zůstanou ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok.

 

 

Změna by mohla naopak nastat na ministerstvu obrany. Martin Stropnický by se totiž mohl přesunout jako bývalý diplomat na ministerstvo zahraničí a na obraně by ho mohla zastoupit Karla Šlechtová, současná šéfka ministerstva pro místní rozvoj. Prý se uvažuje také o tom, že by životní prostředí opustil Richard Brabec. Kam by měl jít, se zatím neví, ale jednou z možností je ministerstvo zemědělství.

 

Prezident Zeman už oznámil, že chce jmenovat Andreje Babiše premiérem příští týden a jeho menšinovou vládu poté 13. prosince.  

mom/František Bůžek TN.cz
Reklama