Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.1. 2017 18:02
plán vlády

Česko proti smogu: dotace na kotle, elektromobily a zóny zákazu

Zdroj: TV Nova

Jak na smog? S pomocí evropských peněz chce vláda podpořit používání elektromobilů i výměnu kotlů. Automobilismus a lokální vytápění patří totiž mezi největší původce smogu. Ekologické organizace ve společném prohlášení vládu varovaly, že smogové situace se budou opakovat, dokud nepřijmeme účinná opatření a nové zákony.

Vláda chce k prevenci opakování smogových situací využít peníze z Evropské unie, podporovat používání elektromobilů či pracovat na urychlení kotlíkových dotací. Po projednávání aktuálních problémů se smogem na vládě to dnes řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nebude stát obcím nařizovat, jak zavádět například nízkoemisní zóny, povede k tomu podle něj tlak voličů.

 

Sobotka uvedl, že pro rozšiřování počtu elektromobilů se musí rozvinout infrastruktura. "Když se podíváte na hustotu nabíjecích stanic, tak to není dobrá situace," řekl před jednáním kabinetu. Na odpolední tiskové konferenci dodal, že je důležité pro tyto účely využít peníze, které jsou k dispozici z Evropské unie.

 

Současná situace je podle Sobotky důsledkem meteorologických podmínek, které vláda neovlivni, a množstvím znečištění v ovzduší. Současný zákon o ochraně ovzduší obsahuje celou řadu nástrojů, kterou mohou proti smogu používat obce a města, například regulační řád a nízkoemisní zóny, dodal. "Ty nejsou dostatečně využívány. Není třeba schvalovat nové zákony, je třeba na úrovni obcí a měst využívat ty možnosti, které jsou dány," uvedl a zopakoval, že taková opatření zatím neplatí nikde.

 

 

Ministr Brabec po projednávání bodu o smogu na vládě novinářům řekl, že se kabinet shodl na co největším urychlení projektů čisté mobility pro stát, kraje i obce. "Dotační peníze už tam dneska jdou, ale musíme to urychlit," řekl. Vláda podle něj nebude městům nařizovat, jak zavádět nízkoemisní zóny, ale obce o tom budou uvažovat už na základě tlaku voličů.

 

Členové vlády chtějí využít na rozvoj elektromobility využít peníze, které jsou k dispozici z fondů EU. "Zrychlíme také systém kotlíkových dotací a vyzveme krajské úřady, aby zvážily rozsah regulace podniků," uvedl Brabec. Dovedl by si představit i příspěvek obcím na to, aby mohly najímat manažery, kteří jim s realizací různých projektů pomohou.

 

Ekologové varují vládu: řešme příčiny nebo smog přijde zase

 

Smogové situace se budou opakovat, pokud vláda nepřijme skutečně účinná strategická rozhodnutí a nevylepší zákony. Upozornily na to dnes ve společném prohlášení ekologické organizace včetně asociace Zelený kruh.

 

 

Ekologové souhlasí s tím, že v minulých letech dostaly obce a města nové nástroje k řešení problému znečištění a měly je víc využívat, ale rolí vlády bylo zasáhnout ve prospěch zdraví občanů. Současné povinnosti a možnosti měst a obcí zdaleka podle nich nestačí pro výraznější ozdravění ovzduší.

 

Ekologové nino jiné navrhují, aby se posílila povinnost obcí a měst regulovat smog, například usměrněním topení uhlím nebo automobilového provozu. Vláda by podle nich měla přestat dotovat z evropských fondů kotle na hnědé uhlí, které závislost na tomto palivu prodlužují, a přijmout antifosilní zákon, který měl v budoucnu snížit závislost Česka na ropě, zemním plynu a uhlí. Kabinet by tedy neměl uvažovat o odkladu takových opatření, míní aktivisté. Vláda také podle nich neplní úkoly Státní energetické koncepce ČR, které mají omezit provoz uhelných elektráren.

 

 

Ekologové se odvolávají na odbornou studii, která tvrdí, že antifosilní zákon by pomohl razantně snížit smog. Studii pro ministerstvo životního prostředí zpracovala konzultační firma EGÚ Brno spolu s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Brabec ale minulý týden uvedl, že zákon vládě nepředloží kvůli neprojednaným dopadům na konkurenceschopnost státu a sociálním dopadům.

 

Think-tank IDEA (Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu) při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR dnes představil svou studii, která se tímto problémem rovněž zabývá. Hodnotí dopady snížení emisí skleníkových plynů v ČR o 80 procent do roku 2050 a porovnává je s dopady scénáře v aktuální Státní energetické koncepci.

 

 

"Z naší analýzy vyplývá, že náklady na snížení emisí skleníkových plynů o 80 procent, což je cíl tzv. antifosilního zákona, jsou výrazně nižší než ve studii EGU, na základě které Vláda ČR rozhodla o odložení antifosilního zákona. Snížení emisí uhlíku by rovněž vedlo k výrazným přínosům díky zlepšení zdraví obyvatel," uvedl spoluautor Rečka. Snížení je podle něj dosažitelné i bez výstavby nového jaderného zdroje.

tn.cz / ČTK / gar