Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 2. 2016
Bruselský summit

Jak to bude s EU? Začíná klíčové jednání o budoucnosti Unie!

Zdroj: TV Nova

Ve čtvrtek začíná v Bruselu klíčový summit hlav států zemí Evropské unie. Řešit se na něm bude hned několik klíčových otázek, které ovlivní budoucnost Evropské unie. Evropské státy se zaměří na Řecko a jeho schopnost chránit schengenské hranice, na dohodu s Tureckem, která by měla EU od uprchlíků ulevit a také na požadavky, které budou klíčové pro setrvání Británie v Unii.

Řecké ostrovy odolávají i nadále masivnímu přílivu migrantů. Jen od začátku roku překonalo vody Středozemního moře přes 76 600 uprchlíků. O snížení jejich počtu a lepší kontrole schenghenských hranic dnes budou Bruselu jednat zástupci členských zemí Evropské unie.

 

Pod drobnohledem evropských lídrů se ocitne hlavně Řecko, které v poslední době čelí vlně kritiky kvůli nedostatečné ochraně vnějších hranic Evropské unie. A hlavním tématem debaty bude i dohoda evropských zemí s Tureckem. Kvůli bombovým útokům v Ankaře ale turečtí politici v Bruselu nebudou.

 

Na summitu v Bruselu se budou řešit i požadavky Velké Británie na reformy, kterými tamní vláda podmiňuje setrvání země v Unii. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska ale vznik dohody není jistý. S návrhem britské vlády, který počítá například se snížením sociálních dávek pro přistěhovalce z Evropské unie, nesouhlasí hlavně státy Visegrádské čtyřky.

 

 

Česká republika má problém s některými požadavky britského premiéra Davida Camerona. Konkrétně jde o otázku indexace dětských přídavků. Lidé, kteří pracují v Británii, ale jejich děti zůstaly doma, by měli podle plánu dostat nižší dětské přídavky.

 

Země V4, kam patří i Česko, chtějí, aby se to týkalo jen nově příchozích pracujících a aby nehrozilo omezení ani jiných dávek, třeba důchodů. Spor je i ohledně toho, na jak dlouho by Britové mohli cizím občanům omezit zaměstnanecké výhody.

 

 

Pokud jde o dohodu s Tureckem, dochází vládě Bohuslava Sobotky trpělivost. Turecko by podle premiéra mělo dostat jen několik týdnů na to, aby splnilo dohody a dokázalo zastavit proud migrantů do Evropy. Země V4 hovoří o tzv. plánu B, který by spočíval na opevnění schengenských hranic na jih od Maďarska.
 

vbo, František Bůžek a Petra Matýsková TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.2. | 13:29 allanaldik
17
zniceni evropy muslimskejma teroristama je nevyhnutelne. Politiku se to ...
18.2. | 16:39 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-8
18.2. | 16:03 roko-lanek: Mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát ...
18.2. | 20:22 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Na takovéto jednání bychom potřebovali člověka hájícího pevně zájmy našeho státu a ne řiťolezce EU Sralbotku, který neví, komu by dříve lezl do zadku bez ohledu na to, jak velice to poškodí náš stát!!
18.2. | 20:17 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Dávat dětské příplatky pro děti nežijící ve státu, kde jejich rodiče pracují je evidentní nesmysl a pokud se to nezastaví, tak je to potřeba snížit!
18.2. | 19:03 moonlightdream
4
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi -co tě vede k názoru, že by tu lidi chcípali hlady po vystoupení z EU?ČR by nebylo ve válce ty hňupe. Obchody by se nezastavily, jen zkomplikovaly a zpomalily.ČSR byla mezi nejvyspělejšími zeměmi světa před EU a válkou.A NATO? Ti (USA) schválně provokují Rusko a vyvolávají konflikt.
18.2. | 18:39 elzias
7
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi:ČR patří do střední Evropy a uvědom si,že tu jsou vždy výhody i nevýhody.Vždy si někdo na něco stěžuje,nejde jen o Čechy.Ty si tu taky teď stěžuješ ty pokrytecký tupče.Nevím proč se vůbec staráš.Co ti je do toho?Já mám radši Rusko,je to slovanský národ jako Češi a mají krásnou obrovskou zem
18.2. | 18:29 elzias
5
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi: Češi doufali v něco lepšího a logicky byli rádi, když byl konec komoušů a SSSR.Ty si asi neuvědomuješ, že ČR je Evropská velmoc s Uranovými zásobami.Ale Češi byli SVĚTOVÁ velmoc.SSSR okradli ČR o 95% Uranu a jiných surovin.Teď jsme zjistili, že EU není o nic lepší a SSSR už neexistuje.
18.2. | 17:56 milenafouskova
4
Náhlasit nevhodný komentář
EU se pohřbí sama už se chystá rakev a věnec. Tak AMEN s tebou EU a budiž Ti země lehká.
18.2. | 16:39 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-8
Náhlasit nevhodný komentář
18.2. | 16:03 roko-lanek: Mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pičoovat, kvičet a hýkat na netu a to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost.
18.2. | 16:03 roko-lanek
2
Náhlasit nevhodný komentář
Už aby nas pod sva ochrana křidla vzalo Rusko.Stejně nam už tady nic nepatři.To je naš nejvěrnejši spojenec a osvoboditel
18.2. | 15:41 petalinos
5
Náhlasit nevhodný komentář
18.2. | 14:53 fantozzi602 Ano tn.cz,ČT a barandov připosránci ani reportaž o "uprchlícich"co nechtějí byty v Jihlavě a v Německu nikde.Podplaceni aby psali a vysílali jen co se jim dovolí.Jen prima reportáž vysílala ta se neboji a poskytuje informace
18.2. | 14:53 fantozzi602
7
Náhlasit nevhodný komentář
je az s podivem jak rychle toto veledulezite tema jste stahli z prvni stranky,jedna se prece o setrvani uk v eu,jste horsi nez bylo rude pravo,jak s tim muzete zit,ze jste takove svinne? prizdisrraci z tn.cz,hlavne tam nechte tyden jake syry mame kupovat