Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 2. 2016
Bruselský summit

Jak to bude s EU? Začíná klíčové jednání o budoucnosti Unie!

Zdroj: TV Nova

Ve čtvrtek začíná v Bruselu klíčový summit hlav států zemí Evropské unie. Řešit se na něm bude hned několik klíčových otázek, které ovlivní budoucnost Evropské unie. Evropské státy se zaměří na Řecko a jeho schopnost chránit schengenské hranice, na dohodu s Tureckem, která by měla EU od uprchlíků ulevit a také na požadavky, které budou klíčové pro setrvání Británie v Unii.

Řecké ostrovy odolávají i nadále masivnímu přílivu migrantů. Jen od začátku roku překonalo vody Středozemního moře přes 76 600 uprchlíků. O snížení jejich počtu a lepší kontrole schenghenských hranic dnes budou Bruselu jednat zástupci členských zemí Evropské unie.

 

Pod drobnohledem evropských lídrů se ocitne hlavně Řecko, které v poslední době čelí vlně kritiky kvůli nedostatečné ochraně vnějších hranic Evropské unie. A hlavním tématem debaty bude i dohoda evropských zemí s Tureckem. Kvůli bombovým útokům v Ankaře ale turečtí politici v Bruselu nebudou.

 

Na summitu v Bruselu se budou řešit i požadavky Velké Británie na reformy, kterými tamní vláda podmiňuje setrvání země v Unii. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska ale vznik dohody není jistý. S návrhem britské vlády, který počítá například se snížením sociálních dávek pro přistěhovalce z Evropské unie, nesouhlasí hlavně státy Visegrádské čtyřky.

 

 

Česká republika má problém s některými požadavky britského premiéra Davida Camerona. Konkrétně jde o otázku indexace dětských přídavků. Lidé, kteří pracují v Británii, ale jejich děti zůstaly doma, by měli podle plánu dostat nižší dětské přídavky.

 

Země V4, kam patří i Česko, chtějí, aby se to týkalo jen nově příchozích pracujících a aby nehrozilo omezení ani jiných dávek, třeba důchodů. Spor je i ohledně toho, na jak dlouho by Britové mohli cizím občanům omezit zaměstnanecké výhody.

 

 

Pokud jde o dohodu s Tureckem, dochází vládě Bohuslava Sobotky trpělivost. Turecko by podle premiéra mělo dostat jen několik týdnů na to, aby splnilo dohody a dokázalo zastavit proud migrantů do Evropy. Země V4 hovoří o tzv. plánu B, který by spočíval na opevnění schengenských hranic na jih od Maďarska.
 

vbo, František Bůžek a Petra Matýsková TN.cz