Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.2. 2016 21:21
celosvětová hrozba

Strach z viru Zika! WHO varuje i Evropu! Komára našli i na Moravě

Zdroj: TV Nova

Evropa by se měla připravit na šíření viru zika. Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že se virus s jarem a létem může rozšířit i po evropských zemích. Klíčovou roli v tom bude hrát šíření komára egyptského (Aedes aegypti) a nejspíš i jeho příbuzného komára tygrovaného (Aedes albopictus).

Anketa

Bojíte se viru zika?

Hlasovalo 2804 lidí.
Kvůli viru zika se těhotenství ještě letos může dokonce i v Evropě stát rizikovou záležitostí. Poté, co WHO kvůli viru zika, který je spojován s vývojovými poruchami mozku lidských plodů, vyhlásila celosvětový stav nouze, přidala organizace i varování pro Evropu.

 

"Je tu doba, kdy se musí země připravit ke snížení rizika pro své obyvatele," prohlásila Zsuzsanna Jakabová z WHO. Vzhledem k tomu, že je ředitelkou evropské pobočky Světové zdravotnické organizace, je zjevné, že varování míří právě k evropským zemím.

 

 

Podle expertů WHO se s nastupujícím jarem a létem zvyšuje riziko výskytu viru zika i pro Evropu. Platí to především pro oblasti, kde se vyskytuje komár egyptský (Aedes aegypti). "Každá evropská země, ve které žijí tito komáři, může být ohrožena šířením nákazy virem zika," doplnila Zsuzsanna Jakabová.

 

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc je však ve většině případů mírná. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť nákaza je považována za příčinu nedostatečného vývoje mozku. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk.

 

 

Komáři druhu Aedes aegypti se v Evropě vyskytují hlavně v Gruzii a jihozápadním Rusku. Ovšem také na Madeiře a kromě toho byl tento druh zavlečen i do jižního Nizozemska. Situace je ale ještě horší - Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varovalo, že přenašečem viru se může stát i komár tygrovaný (Aedes albopictus). A ten je ještě podstatně rozšířenější - žije v celém jihovýchodním Rusku a ve všech státech jižní Evropy podél Středozemního moře. Tam spadá Španělsko, Francie, Itálie, Řecko i mezi našinci oblíbené Chorvatsko. Výskyt tygrovaného komára byl ale zaznamenán v roce 2012 i u Mikulova na jižní Moravě.

 

Obecně v ČR žije asi 40 až 50 druhů komárů ze šesti rodů. Jak uvádí Wikipedia, do lidských obydlí zalétá zejména komár pisklavý (Culex pipiens) a přímo s lidmi žije jeho poddruh komár obtížný (Culex pipiens molestus), který se vyvinul v prostorách londýnského metra. Po povodních se zvyšuje výskyt komára záplavového (Aedes vexans). Vyskytují se i komáři rodu Anopheles, kteří ještě v 50. letech 20. století sužovali malárií jižní Moravu.

 

 

Všichni komáři se živí přednostně nektarem z květů, ale samičky navíc sají krev - lidskou i zvířecí. Ta je jim zdrojem bílkovin pro vývoj vajíček. Chránit se před komáry mohou lidé například buď repelenty nebo v noci spánkem pod moskytiérou.

 

Poslechněte si, co říká odborník o viru zika a jeho možnostech šíření v Česku:

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vědci náhodou narazili na lék proti rakovině. Použili malárii!

MATKA PROSÍ O POMOC: První pusa v životě ho málem zabila. Tohle se může stát i vám

tn.cz / David Garkisch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.2. | 11:52 pravda1
14
Páni, kde našli na začátku února komára v ČR? Hele klid lidi. Zase děsí. ...
4.2. | 13:25 bimbi20
-19
Na Moravě mají už tak zakrnělé mozky, takže jim komár ZIKA neublíží. Hlavně ať ...
6.3. | 11:58 Jarda Mahal
1
Náhlasit nevhodný komentář
www.virzika.cz
18.2. | 18:01 Pavlína Cinová Vagnerová
1
Náhlasit nevhodný komentář
No tak to že bylo od těch debilu co sedej na prdeli řečeno že tady to nehrozí ne ne ne tak jsem jen kroutila hlavou...bacha jsou to ještě ke všemu jasnovedci....jo a to že v únoru komár na Moravě proč ne u nás jou taky...vždyť žádná zima nebyla aby je zahubila
4.2. | 20:02 werywetcheerleaders
1
Náhlasit nevhodný komentář
Však na TN.cz povídal pan Hrnčíř z Vinohrad před pár dny, že nám nic nehrozí. Komáři, kteří to přenášejí, se tu nevyskytují, nic nám nehrozí atd.. Čeští experti jsou k pláči a ještě za plácání nesmyslů mají plat.
4.2. | 16:19 elzias
7
Náhlasit nevhodný komentář
Retard bimbi20 asi chce,aby se Morava oddělila od Čech,když ji tak nesnáší.Takže toužíš po tom, aby se ti slováci vysmívali,že jsou větší a vyspělejší než Čechy? Se uvědom.Čechy, Morava a Slezsko jsou jeden národ.Urážíš Moraváky a urážíš i sám sebe, protože máš 100% Moravský geny teplý pražáčku.
4.2. | 15:47 velka-morava
0
Náhlasit nevhodný komentář
bimbi20: V Praze mají už tak zakrnělé mozky, takže jim komár ZIKA neublíží. Hlavně ať se nedostane na Moravu. A běž se klanět Moravským bohům, kteří tě stvořili pepíčku. Jsi nepovedený potrat, ale neboj, vše se napraví až pražský trus vyšší moc vyplaví.
4.2. | 14:57 Vagin Analev
5
Náhlasit nevhodný komentář
Tak jak USA pomohla zablešit Evropu uprchlíky, pokouší se strašit, rušit olympiádu a špehovat internet. Zika je způsobena očkováním dětí, stejně jako autismus a jiná svinstva. Média už se postarají o zbytek špinavé práce.
4.2. | 14:02 pichav
-6
Náhlasit nevhodný komentář
KLID !!!! CESI SE NEMUSI BAT !!! MAJI TAKOVOU HLADINU ALKOHOLU !!!! ZVLAST NA MORAVE !!! ZE NEJAKE PICHNUTI LEHCE PREPIJI !!!! A DO PRAHY SE KOMAR PRES SMOG DOSTAT NEMUZE !!! NENI TO ZADNY ROPAK Z CECH !!! A NEZ SE AKLIMATUZUJE ZAK JE PO NEM !!!! CESI NEBOJTE ZEMRETE SPIS SMRADY V mhd !!!!
4.2. | 13:39 nila
9
Náhlasit nevhodný komentář
A co dva druhy chřipkky na Ukrajině, které si už vyžádaly několik lidských životů. Kdy vir pravděpodobně unikl z laboratoří, které mají USA na Ukrajině.
4.2. | 13:35 ivc-a
2
Náhlasit nevhodný komentář
A kdo vlastní patent na virus? Rockefellerova nadace! A pro úplnost: Virus Zika je komodita, kterou si můžete od ATCC-LGC koupit online za pouhých 599 dolarů. http://teplickykuryr.info/news.php
4.2. | 13:25 bimbi20
-19
Náhlasit nevhodný komentář
Na Moravě mají už tak zakrnělé mozky, takže jim komár ZIKA neublíží. Hlavně ať se nedostane do Prahy :-(