pandemie koronaviru

Od 25. května by mohly být povolené akce do 500 lidí, navnadil Vojtěch

Adam Vojtěch o vývoji nákazy
Zdroj: TV Nova
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
Lucie Staničková
Lucie Staničková, Roman Dolejský
Publikováno 6. 5. 2020
Téma:

Testy kolektivní imunity odhalily 107 nakažených pacientů z 26500 testovaných lidí. Podle epidemiologa Romana Prymuly je nejhorší situace na Chebsku a v Karlovarském kraji, kde roste počet nakažených.

Hlavní události

- V Česku je celkem 7974 potvrzených případů nákazy Covid-19, zemřelo 262 pacientů, z nemoci se vyléčilo 4205 infikovaných

- Kolektivní imunita proti Covid-19 je mizivá. Vyplývá to ze studie

- Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový zákon pro boj s koronavirem

- Od 25. května by mohly být povolené akce do 500 lidí

- Poslanci schválili odložení EET do konce roku

- Ošetřovné pro OSVČ a podnikatele fungující v s. r. o. bude 500 korun denně, schválili poslanci

- Celosvětově se koronavirem nakazilo 3,72 milionu lidí, přes 258 tisíc pacientů zemřelo, vyléčilo se více než 1,2 milionu nakažených

 

“V tuto chvíli uvažujeme na základě stanoviska epidemiologů od 25. května o zákazu konání hromadných akcí nad 500 osob,“ prohlásil ve středu večer ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). To by znamenalo, že akce do 500 lidí budou volené.


“Skutečně to je nějaká hranice, která je akceptovatelná. Jak jsme opakovaně deklarovali, nepředpokládáme, že by bylo možné konat hromadné akce v řádu tisícovek a desetitisíců osob, ale skutečně s limitním počtem 500 osob je toto možné na základě zákona o ochraně veřejného zdraví takto nastavit,“ doplnil Vojtěch.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Onemocnění Covid-19

22:45

Podívejte se na online projekt Finanční akademie, který pomáhá v době krize

 

22:33

Koronakrize připravila Čechy o peníze. Sociolog popsal výzkum

 

22:11

Podívejte se, kam jezdí Antonín Panenka na svíčkovou

 

 

Poslanecká sněmovna ve středu schválila odklad elektronické evidence tržeb do prvního ledna příštího roku. “To nemění nic na tom, že EET má příznivý dopad na podnikatelské prostředí a řádný výběr daní a vrátíme se k němu,“ ubezpečila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Poslanci také přijali podporu pro společníky s.r.o, finanční úřady by mohly začít přijímat žádost 18. května. “Poslanecká sněmovna schválila můj návrh zákona, který umožní pořadatelům festivalů vydat lidem za jejich zakoupené vstupenky voucher. Pokud zákazník souhlasí, bude moci podobný festival absolvovat později,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). O všem ještě musí rozhodnout Senát a prezident.

 

 

V Městské nemocnici Ostrava přibylo nově 16 nakažených pracovníků z oddělení Geriatrie D, které již dříve nechalo vedení nemocnice uzavřít. Jeho kapacita je 28 lůžek. Další testy čekají zaměstnance ve druhé polovině května.


“Dalších deset pracovníků nemocnice je v karanténě s negativním testem, z nichž je pět z geriatrie a ostatní jsou z různých oddělení nemocnice. V pracovní neschopnosti kvůli onemocnění Covid-19 zůstává 13 zaměstnanců chirurgie z předchozího období. Aktuálně se zaměstnanci nemocnice starají o 12 pacientů, kteří jsou hospitalizováni v Covidové stanici F,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Městská nemocnice Ostrava má celkem 1930 zaměstnanců.

 

 

Ministr zdravotnictví a další členové projektu představili ve středu předběžné výsledky studie kolektivní imunity. Testy odhalily 107 nakažených z 26500 testovaných lidí. Stupeň imunizace je velmi nízký, pohybuje se v řádech jednotek promile.

 

Podle Vojtěcha učinilo Česko plošná opatření velmi rychle a díky tomu prošla infekce českou populací jen mírně. Zároveň dodal, že je důležité stále dodržovat jednotlivá opatření, není důvod však zastavit rozvolňování. Situace se vyvíjí velmi dobře a zásadní riziko nehrozí.

 

Podle epidemiologa Romana Prymuly je nejhorší situace na Chebsku a v Karlovarském kraji, kde roste počet nakažených. Prymula informoval, že nemocnice v Chebu hlásí 87 potvrzených případů a to jak u personálu, tak u pacientů.

 

Na reportáž o situaci v nemocnici v Chebu se podívejte zde:


Na čtvrtek připravuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nový zákon kvůli koronaviru. "Hledáme cestu, jak po nouzovém stavu nadále ochránit občany před epidemií. Po poradě ústavních právníků ministerstva zdravotnictví, vnitra a vlády jsme začali psát speciální zákon pro boj s koronavirem. Bude dočasný a mimořádná opatření bude schvalovat vláda," napsal Vojtěch na svém twitteru.

 


V průběhu týdne plánuje skupina senátorů předložit Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení krizového opatření vlády ohledně podmínek pro pendlery. Uvádí to v tiskové zprávě hnutí STAN.


Koronavirem se ve světě nakazilo více než 3,72 milionu lidí. Přes 1,2 milionu nakažených se z nemoci uzdravilo, zemřelo více než 258 tisíc pacientů.

 

Po téměř dvou měsících opustil nemocnici nejznámější český pacient s Covid-19. Více v následující reportáži:

 

TN.cz