jaké jsou podmínky?

K cestě do oblíbených destinací už stačí i antigeny! VELKÝ PŘEHLED

Lucie Krošová
Lucie Krošová
Aktualizováno 20:11
7.5. 2021 13:39
Téma:

Od 1. května se mění podmínky pro vstup do Bulharska. Země nově uznává potvrzení o provedeném očkování proti covidu-19 i negativní výsledky antigenního či PCR testu. Turisty se ale snaží nalákat i další země - včetně Chorvatska. Česká republika navíc upravila podmínky ke snadnějšímu návratu do vlasti.

Pandemie výrazně ovlivnila cestování po celém světě. České ministerstvo zahraničí nadále doporučuje, aby lidé vyjížděli za hranice jen v nezbytných případech a s dovolenou počkali, dokud se situace neuklidní. Některé země ale dělají vše proto, aby nalákaly turisty a restrikce uvolňují. Mezi nimi je i Bulharsko, které od května uznává při vstupu do země potvrzení o provedeném očkování proti covidu-19 i negativní výsledky antigenního či PCR testu.

 

"V každém případě je dobře, když se cokoliv z těch restrikcí zjednoduší. Antigenní test je jednoduší a levnější,“ okomentoval změnu místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. 

 

 

Od 4. května se navíc změnila pravidla pro cestování. Češi plně naočkovaní v ČR se nově za určitých podmínek mohou do vlasti vrátit bez nutnosti dalšího testování či karantény.

 

Pravidla cestování platná od 4. května:

 

Lidé bez očkování mají návrat podstatně komplikovanější. Před vstupem do ČR musejí vyplnit příjezdový formulář. Po návratu do ČR (nejpozději do pěti dnů) navíc musejí podstoupit PCR test. Do doby negativního testu je nutná i izolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov. V případě přepravy veřejnou dopravou musejí lidé navíc podstoupit test i před příjezdem do ČR. V případě antigenního testu nesmí být na začátku cesty starší 24 hodin, u PCR testu 72 hodin.

 

Anketa

Chystáte se na dovolenou do zahraničí?

Hlasovalo 522 lidí.

 

Někde stačí antigen, jinde nejsou žádná omezení


Jan Papež věří, že podmínky pro cestování se brzy zlepší. Už nyní některé státy výrazně uvolnily restrikce. "Jsou země, které nevyžadují nic, jako je třeba Dominikánská republika nebo Mexiko. Jsou země, které akceptují antigenní testy, což je v tuto chvíli Bulharsko, uvažovalo o tom i Chorvatsko. Jsou země, které vyžadují PCR test, což je valná většina zemí,“ zhodnotil aktuální situaci Papež. Většina zemí podle něj v současné chvíli uvažuje, že očkované bude pouštět bez jakýchkoliv restrikcí. Problém ale je, že každá země uznává jiné vakcíny.

 

V tuto chvíli je podle Papeže mezi Čechy největší zájem o Egypt, Spojené arabské emiráty, Kanárské ostrovy, Maledivy a Dominikánskou republiku s Mexikem. "Co se týče léta, Chorvatsko společně se Slovinskem a Černou Horou budou určitě patřit mezi destinace, které budou pro lidi nejzajímavější,“ zakončil.

 

 

Podmínky vstupu do jednotlivých zemí

Egypt

Na všech místech vstupu do země je zavedena povinnost předložit negativní výsledek PCR testu, ne starší než 72 hodin. PCR-test je vyžadován i v některých letoviscích, v jiných je možné test podstoupit na místě. Děti do 6 let nemusejí PCR test podstupovat. Po příletu na letiště v Egyptě bude všem cestovatelům změřena teplota. Každý cestující musí mít uzavřeno zdravotní cestovní pojištění. Více informací o vstupu do této destinace najdete zde
 

Dominikánská republika

Pro vstup do země není vyžadován negativní PCR test. Po příletu do země probíhají na letištích kontroly teploty cestujících a namátkové kontroly pomocí rychlotestů. Před příletem a odletem je třeba vyplnit elektronický zdravotní formulář. Více zde
 

Tunisko

Od 3. 5. do 16. 5. 2021 platí pro vstup a pobyt na území Tuniska, že každý cestující starší 12 let je povinen předložit negativní RT-PCR test ne starší než 72 hodin před zahájením cesty. Během cesty je nutné dodržovat preventivní opatření, především bezpečnou vzdálenost a nošení ochrany dýchacích cest (roušky). Cestující musí dále vyplnit příjezdový formulář. Rychlé testy na covid-19 budou prováděny u všech cestujících, kteří vstoupí na území Tuniska. Nakažení budou transportováni do určených karanténních zařízení na vlastní náklady. Po příletu do Tuniska může být pohyb lidí po zemi omezen podle pravidel zde.

 


Chorvatsko

Od 01. 04. 2021 platí, že pokud lidé cestují do Chorvatska z území některého z rizikových států, mezi které patří i ČR, musí při vstupu na území Chorvatska předložit negativní RT - PCR test ne starší 48 hodin, nebo rychlý antigenní test, který je zveřejněn na Společné listině rychlých antigenních testů (ne starší 48 hodin), vydaný lékařským zařízením nebo akreditovanou laboratoří a podepsaný lékařem, s tím, že výsledek testu musí viditelně uvádět výrobce testu a/nebo komerční název testu.

Vstup je umožněn i s potvrzením o očkování proti nemoci COVID-19 u lidí, u kterých uplynulo 14 dní od očkování druhou dávkou, nebo od očkování první dávkou pokud se jedná o vakcínu, která se podává v jedné dóze. Kompletní přehled nařízení a výjimky najdete zde.

 

Španělsko

Španělsko vyžaduje od všech lidí, kteří přicestují do země letecky či po moři z rizikových oblastí negativní výsledek PCR testu. Výsledek testu se nevyžaduje od osob mladších 6 let. Požadavek na test neplatí pro osoby zdržující se pouze v tranzitním prostoru kteréhokoliv španělského letiště s následnou cestou do jiné země.

Test je nutné podstoupit ještě v ČR a ve chvíli příjezdu do Španělska nesmí být starší než 72 hodin. Španělské úřady vyžadují, aby se jednalo o originál v tištěné nebo elektronické verzi, vyhotovený ve španělském, anglickém, francouzském nebo německém jazyce. V případě, že výsledek testu při kontrole předložen nebude, bude osoba na letišti podrobena antigennímu testu a může jí být uložena finanční sankce v řádu stovek až tisíců euro. V případě lidí, kteří již prodělali onemocnění covid-19 a PCR test jim vychází pozitivní, platí možnost přicestovat do Španělska s pozitivním PCR testem a lékařským potvrzením vystaveným ve španělštině či angličtině. Více informací zde.

 

 

Portugalsko

Od 19. dubna platí povinnost prokázat se negativním RT-PCR testem, který nesmí být starší 72 hodin, nově bez povinnosti nástupu do čtrnáctidenní izolace. Výsledkem se musíte prokázat už při nástupu do letadla. Zároveň je třeba vyplnit registrační formulář.

V případě Madeiry je nezbytný negativní PCR test (ne starší 72 hodin) nebo absolvování testu po příletu + další opatření. V případě Azorských ostrovů platí stejná povinnost, při pobytu delším než šest dní se provádí kontrolní testování.
Kompletní informace zde.
 

Vstupní podmínky dalších států najdete na následující straně

1
2 3
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz