chybějící kontakty

Plošné testování v Dole Darkov, některé nakažené se nedaří dohledat

Téma:

Na Dole Darkov na Karvinsku začalo další plošné testování na Covid-19. Projít by jím mělo podle hygieniků 2400 zaměstnanců. Během prvního kola testování vyšlo pozitivně téměř 150 vzorků. Hygienikům se ale podařilo dohledat zatím jen 120 horníků a 12 jejich příbuzných. Zbývající horníci neberou telefon nebo udali nesprávné číslo. Kde se pohybují, nikdo neví.

Druhým kolem plošného testování se na dole začalo už o půl páté ráno. První přišli na řadu ti horníci, kteří právě vyfárali.

 

V souvislosti s hromadnou nákazou Covidem-19 v Dole Darkov na Karvinsku hygienici aktuálně evidují 120 nakažených horníků a 12 jejich příbuzných. Mezi nemocnými jsou kromě Čechů i čtyři Poláci a Slovák, který v Česku bydlí dlouhodobě. Velkým problémem ale je, že hygienici se s některými horníky nemohou spojit a nemají na ně potřebné kontakty.

 

"Je to domluveno tak, aby ty výsledky byly co nejrychleji, protože se jedná o lidi, kteří by měli o víkendu nastoupit směnu, takže výsledky pátečních testů budeme znát večer," sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

 

 

Mezi nakaženými horníky je i dobrovolný hasič, který zasahoval u tragického požáru v Havířově. Pozitivní test vyšel i školákovi z hornické rodiny, který chodí do základní školy Generála Svobody. Skupina 13 školáků a dvou učitelek tak musela do karantény. Školu čeká dezinfekce.

 

Hygienici řešili i případ učitelky mateřské školy z Karvinska, která si od jednoho z nakažených nechala něco opravit a také se nakazila. I tam celé oddělení projde dezinfekcí.

tn.cz / TV Nova