ON-LINE Pandemie koronaviru

K rozvolnění vůbec nemusí dojít, přiznali experti. Rostoucí čísla varují!

Martin Klícha
Martin Klícha
1.5. 2020 7:12
Téma:

Nárůst nakažených v Česku už třetí den po sobě stoupá. Ministři na tiskové konferenci představili pravidla pro provozovny, které se mohou otevřít po 11. květnu. Nová opatření se budou týkat také akcí do 100 lidí a škol.

Hlavní události

- Hygienici v Česku evidují celkem 7737 pozitivních testů na koronavirus, 3372 lidí se vyléčilo a 240 lidí zemřelo

- Ráno proběhla tisková konference ministerstva zdravotnictví ohledně další vlny rozvolňování 11. května. 

- Během čtvrtka bylo potvrzeno 103 nových případů nákazy Covid-19, šest nakažených podle statistik zemřelo

- Podle odhadů ministerstva zdravotnictví bude na konci května 8500 nakažených

- Roušky budeme zřejmě nosit i v červnu, vláda ale schválila další výjimky

- Žáci devátých tříd se budou moci do škol vrátit 11. května, oznámila vláda. Od stejné doby se můžou konat i akce až pro 100 lidí

 

V pátek ráno proběhla tisková konference, kde ministři a odborníci představili podmínky a hygienická pravidla pro jednotlivé provozy a činnosti, jejichž činnost se obnoví 11. května, upřesněna byla také pravidla pro akce do sta lidí.

 

V holičství a kadeřnictví bude pro zaměstnance kromě roušky povinný i ochranný štít, v divadlech nebo kinech budou povinné rozestupy mezi sedícími návštěvníky. Na zahrádkách pak můžeme sedět v rámci jednoho stolu bez omezení a bez roušky, od ostatních návštěvníků ale musí být opět dodržen bezpečný odstup. Všechna pravidla si přečtěte v našem článku. 

 

Dění v Česku i ve světě sledujeme on-line:

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Koronavirová krize

22:56

Počet vyléčených lidí, aktivních případů a úmrtí v ČR v souvislosti s Covid-19

Počet vyléčených a aktivních případů v souvislosti s Covid-19

21:53

Pražský hygienická stanice o chytré karanténě

Hygienická stanice hlavního města Prahy je na zavedení Chytré karantény připravena. Praha se k jejímu testování připojila v pořadí jako pátý kraj v ČR  již 17. dubna, od 27. dubna se systém nachází v ostrém režimu - všechna epidemiologická šetření se zaznamenávají do komplexního elektronického systému Daktela, softwaru pro kontaktní centra s nahráváním hovorů a statistikami. Ten umožňuje propojovat veškeré informace získané rozhovorem s covid-19 pozitivní osobou s údaji zjištěnými pomocí digitálních technologií vytvářejícími jednotlivé tzv. vzpomínkové mapy. Systém Daktela již představuje součást standardní práce pražských hygieniků. Dnes, 1. května, tak již pražští hygienici pokračují v nastaveném systému.

 

V případě opětovného nárůstu počtu nakažených by se ale mohla plánovaná pravidla ještě znovu měnit. "Pokud se ukáže, že pondělní vlna rozvolnění opatření zhoršila současnou situaci, nemusí k dalšímu zmírnění 11. května dojít v takovém rozsahu. Apelujeme tak zodpovědnost všech lidí," zdůraznil epidemiolog Rastislav Maďar.

 

Ve čtvrtek proběhlo mimořádné zasedání vlády, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na něm uvedla, že vláda navrhla zrušení daně z nabytí nemovitosti. Návrh musí nyní schválit Senát.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) následně oznámil výjimky z nošení roušek, které platí od 1. května. Týkají se dětí ve školkách, duševně nemocných či umělců a moderátorů.

 

Žáci devátých tříd se vrátí do škol 11. května, aby se mohli připravovat na přijímací zkoušky. Celkově se bude moci sejít až 15 lidí. Výjimka se týká také závěrečných ročníků středních škol a dalších. Účast ale zůstává dobrovolná.

 

Velké letní festivaly, kterých se účastní každý rok tisíce lidí, se letos konat nebudou. Místo zakoupeného vstupného budou moct organizátoři nabídnout poukázky na náhradní akce nebo na stejnou akci v jiném termínu, uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Akce do 100 osob se budou moci konat od 11. května, otevřou tak i divadla nebo kina.

 

 

Příští týden by měly být známy oficiální výsledky plošného testování, epidemiolog Rastislav Maďar však odhaduje promořenost populace pod jedno procento. To by znamenalo, že panuje obrovské riziko další vlny epidemie. Dlouhou dobu bychom navíc nemohli spoléhat na takzvanou kolektivní imunitu.

 

"Zdá se skutečně, že je velmi nízká, vypadá to na číslo pod jedno procento. Z praktického hlediska to znamená vysokou vnímavost naší populace a naopak malou přítomnost viru v ČR," vysvětlil pro TN.cz

 

Pokud se situace dramaticky nezmění, mělo by být v Česku ke konci května podle předpokladů 8 500 nakažených "Situace je ale stále velmi stabilní a vyvíjí se dobrým směrem. Roste počet vyléčených, přes 40 procent se z onemocnění dostalo," řekl včera ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Navzdory jeho slovům ale počet nakažených v Česku ve čtvrtek výrazně vzrostl, poprvé od 21. dubna počet nových případů znovu překročil stovku, konkrétně testy odhalily 103 nakažených. Celkový počet nakažených koronavirem stoupl k páteční půlnoci na 7737.

 

 

Koronavirus ve světě

Ve světě již nemocí Covid-19 onemocnělo více než tři milony tři sta tisíc pacientů, za čtvrtek zaznamenaly statistiky téměř 86 tisíc nových případů, 5801 lidí podle oficiálních čísel zemřelo. Celkově onemocnění podlehlo již 234 tisíc lidí.

 

Nejhorší situace zůstavá v USA, kde ve čtvrtek úřady opět hlásily přes 30 tisíc nakažených, méně lidí než v předešlých dnech naopak zemřelo. Situace je velmi dramatická v Brazílii a Velké Británii, kde za den přibylo přes šest tisíc případů, v Rusko to bylo dokonce ještě o tisícovku více.


Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci ve světě:

TN.cz