pandemie koronaviru

Počet úmrtí kvůli Covidu-19 překročil milion. Tyto země jsou na tom nejhůř

Koronavirus v brazilské nemocnici
Zdroj: Profimedia
Nemocnice v brazilském Santo André
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 29. 9. 2020
Téma:

V souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřel ve světě už více než milion lidí. Podle odborníků jsou však skutečná čísla pravděpodobně daleko vyšší. V absolutních číslech je na tom nejhůř tato trojice zemí: USA, Brazílie a Indie.

Zhruba deset měsíců poté, co se v Číně objevily první případy onemocnění novým koronavirem, svět dosáhl pochmurného milníku. Počet obětí překročil jeden milion. Covid-19 se tak stal nejsmrtelnějším virem 21. století.

 

Na sezónní chřipku, s níž bývá koronavirus často srovnáván, ročně podle Světové zdravotnické organizace zemře maximálně 650 tisíc lidí. Nákaza se dál rychle šíří a obětí přibývá. Než uplyne rok od chvíle, kdy vypukla pandemie, Covid-19 bude mít na svědomí zřejmě podstatně vyšší počet úmrtí.

 

Podle odborníků je navíc reálné číslo pravděpodobně daleko vyšší, upozorňuje BBC. Téměř polovina evidovaných obětí podle Univerzity Johnse Hopkinse pochází z pouhých tří zemí - Spojených států, Brazílie a Indie.

 

 

V celkových číslech jsou na tom Spojené státy s více než 200 tisíci mrtvými nejhůř. Následuje je Brazílie, kde se sice nakazilo méně lidí než v Indii, počet obětí je tam však vyšší (přes 142 tisíc). Indie aktuálně hlásí 96 tisíc obětí nákazy.

 

Čtvrtou zemí, kde si koronavirus vyžádal mnoho obětí, je Mexiko, kde v souvislosti s onemocněním zemřelo 76 tisíc lidí. S velkým odstupem následuje Velká Británie s 42 tisíci mrtvými.

 

Pokud odhlédneme od absolutních čísel a přepočteme úmrtí na počet obyvatel, vyjde nám z pandemie nejhůř malinký stát San Marino. V souvislosti s Covidem-19 tam sice zemřelo "pouze" 42 lidí, nicméně na milion obyvatel připadá 1237 úmrtí. Na druhém místě je Peru (977 mrtvých na milion obyvatel) a na třetím Belgie (861).

 

 

Milion mrtvých označil generální tajemník OSN António Guterres za "číslo otupující mysl". Ve svém projevu vyzval čelní představitele států, aby se poučili ze svých dosavadních chyb. Poukázal na to, jak někteří podceňovali nebezpečí viru a snažili se podkopat autoritu vědců a výzkumníků. "Záleží na odpovědném vedení. Záleží na vědě. Dezinformace zabíjejí," uvedl.

 

"V souvislosti s tolika promarněnými životy mějme na paměti, že naše budoucnost závisí na solidaritě. Na sjednocení lidí i národů," dodal. Celkem se ve světě k dnešnímu dni nakazilo již více než 33 milionů lidí.

 

Epidemie eskaluje i v České republice. Premiér Andrej Babiš v pondělí večer ve vysílání TV Nova prohlásil, že ve středu vláda zřejmě znovu vyhlásí nouzový stav. Poslechněte si jeho slova v následujícím videu:

Související témata:
TN.cz