Masivní demonstrace

Spor Merkelové s Putinem. "Nepleťte se do Běloruska," vzkázal prezident

Téma:

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý ohledně Běloruska jednal s vybranými evropskými lídry. Uvedl, že pro Rusko je zasahování do vnitřních záležitostí Běloruska nepřijatelné. Stejně tak odmítl, že by se Kreml pokoušel vyvíjet tlak na běloruské vedení země.

Německá kancelářka Angela Merkelová Putinovi řekla, že Minsk by se měl zříci násilí a pokusit se situaci vyřešit poklidně.

 

"Prezidentovi Putinovi jsem řekla, že v Bělorusku musí být zaručena svoboda projevu a právo demonstrovat. Že musí být propuštěni vězni a že v zemi musí fungovat národní dialog, aby se konflikt pokojně vyřešil," prohlásila Merkelová.

 

Hovory Putina s předsedou evropské rady Charlesem Michelem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a kancléřkou Merkelovou předcházely zítřejšímu mimořádnému video summitu všech lídrů evropské unie. Česko na něm bude zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO). Ten podpoří opoziční hnutí a nezávislá média v Bělorusku. Shodl se na tom v úterý se členy předsednictva bezpečnostní rady státu.

 

 

"My jsme si vyslechli informace z našich služeb a shodli jsme se na tom, že je potřeba vyjádřit silnou podporu občanům Běloruska, kteří požadují demokratické změny," vzkázal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 

Brusel už dopředu oznámil, že plánuje uvalit sankce na představitele Běloruska, kteří falšovali volby a podporovali násilí na demonstrantech.

 

"Nejsem si jistá, co víc než uvalit sankce lídři evropské unie můžou. Je ale důležité, aby vyslali velmi silný signál," uvedla analytička evropského politického centra Amanda Paulová.


Velkou neznámou ale stále zůstává, jak se k situaci postaví právě Kreml. "Možná Rusko jen vyčkává, jak to dopadne uvnitř Běloruska bez vlivu Ruska. A až po tom se pokusí domluvit s tím, kdo tu situaci vyhraje," myslí si politolog Ivan Preobraženskij.

 

 

Podle analytiků se ale paradoxně díky současné krizi můžou zlepšit vztahy mezi Unií a Ruskem. "Možná že naopak bude to trochu zlepšovat situaci mezi Ruskem a EU, protože potřebujeme domluvit, jak to Bělorusko musí fungovat," doplnil Preobraženskij.

 

Zemí se dál šíří protesty a stávky. A stále se přidávají další podniky. Stávkují i zaměstnanci státní televize, minských strojíren, horníci i pošťáci. K celonárodní generální stávce vyzvala z litevského exilu také opoziční kandidátka Světlana Cichanouská.

Filip Šusta, drz TN.cz