Boj s koronavirem

Česko se s krizí vypořádalo dobře, EU z ní vyjde silnější, zhodnotil Pavel

Martin Klícha
Martin Klícha
27.4. 2020 8:40
Téma:

Do Česka dorazil experimentální lék Favipiravir z Japonska. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze ho chce rovnou podat jedné pacientce, dalšímu pacientovi pak aplikuje jiný lék - Remdesivir. Ten měl dle slov ministra zdravotnictví dorazit během pondělí. Podle epidemiologa Romana Prymuly vláda zatím nepočítá s tím, že by zrušila nařízení o nošení roušek. Generál Pavel uvedl, že si Česko v boji s koronavirem vedlo dobře, EU podle něj vyjde z krize silnější.

Hlavní události

- Česko eviduje 7445 případů nákazy koronavirem, přičemž 223 pacientů zemřelo a 2834 se uzdravilo

- Japonský lék Favipiravir dorazil do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, odkud bude dále distribuován po republice

- Začala další vlna uvolňování opatření poté, co se vláda rozhodla svůj původní plán zrychlit

- Otevřou se venkovní výběhy zoologických zahrad, fitness centra, autoškoly a obchody s prodejní plochou do 2500 metrů

- Automobilka Škoda obnovila výrobu

- Vláda schválila odložení plateb pojistného pro firmy na tři měsíce

- Ve světě se koronavirem nakazilo více než tři miliony lidí a přes 205 tisíc jich nemoci podlehlo

 

Česko podle generála Petra Pavla zvládlo krizi dobře. "V každé krizi se díváme mnohem ostřeji. Máme možnost se o nás samých dozvědět pozitivní i negativní věci. Věřím, že těch pozitivních je mnohem víc, a na tom bychom měli stavět," uvedl v pořadu Nova je s vámi generál Petr Pavel, zakladatel iniciativy Spolu silnější.

 

Ocenil i roli vlády, i když ta za své kroky schytává i kritiku. "Zvládat krizi takového rozsahu není jen úkolem pro vládu. Nebýt toho, jak se zapojil privátní sektor, akademické obec, záchranné složky i obyčejní občané, tak bychom to takto dobře nezvládli," zhodnotil Pavel. Domnívá se, že stojíme před obrovským úkolem, na kterém se musíme přičinit všichni. Podle Pavla budou některé velmoci a země po krizi oslabené, například Evropská unie ale dle jeho slov vyjde z krize silnější, protože se k ní staví konstruktivně. Na celý rozhovor se podívejte zde:

 

Situaci v Česku i ve světě jsme sledovali on-line:

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Boj s koronavirem

22:55

Zavedení placeného stání se nelíbí primátorovi Plzně

22:51

Modré zóny budou v Praze obnoveny zřejmě až 11. května

22:25

Koronavirus bereme zbytečně vážně

"Reakce na koronavirus byla přehnaná," domnívá se Václava Adámková, primářka antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Reakce vlády byla přehnaná, možná vyprovokovaná i množstvím hoaxů," uvedla v pořadu Nova je s vámi. Myslí si často že až hysterické reakce má na svědomí spíše neobvyklý zájem, který nová nemoc vyvolala, nikoli to, čím by se měly vlády skutečně řídit, a to jsou podložené laboratorní výsledky. Jenže těch je nedostatek, i proto, že zdravotníci nestíhali provádět dostatek testů a pitev.

 

 

Vláda po pondělním jednání oznámila, že musí nyní vyhodnotit, jestli s pondělní vlnou rozvolňování nedojde k nárůstu počtu nových případů, proto nedojde k výraznému rozvolňování opatření mimo přijatý plán, uvedl epidemiolog Roman Prymula s tím, že Velikonoce na šíření koronaviru v Česku vliv měly. Podle něj musíme i nadále počítat s tím, že budeme nosit roušky.

 

"Jízdní řád" rozvolňování bezpečnostních opatření se podle ministra Karla Havlíčka, co se otevírání restaurací týče, již dříve zkrátil. Aby se s termínem, který připadá na 25. května, hnulo, musela by být situace výrazně příznivá, proto s dřívějším rozvolněním opatření vláda zatím nepočítá. Na reportáž se podívejte ZDE: 

 

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) chce experimentální lék Favipiravir rovnou podat jedné pacientce, která trpí i dalším závažným onemocněním. To je jednou z podmínek, které lékaři stanovili pro posuzování, komu lék aplikovat. Dalším kritériem je to, že pacient nemá nemoc Covid-19 moc dlouho.

  

Do VFN by měl během pondělka dorazit také další neregistrovaný lék Remdesivir. Dostat by ho měl pacient, který má kromě Covidu-19 vážné plicní onemocnění. Remdesivir už zřejmě pomohl s léčbou těžce nemocného taxikáře.

  

Černý scénář s vyšším počtem nakažených kvůli velikonočním svátkům se nenaplnil, od pondělí tak přestaly platit další restrikce. Začaly fungovat autoškoly, fitness centra a posilovny, knihovny, opět se mohou pořádat bohoslužby, otevřely se zoologické a botanické zahrady a obchody s prodejní plochou nad 2500 metrů.

 

Uvolnění režimu ale budou provázet přísná hygienická pravidla. V obchodech není možné oblečení zkoušet, v posilovnách pak z bezpečnostních důvodů nebudou k dispozici šatny a sprchy. Bohoslužby jsou omezené počtem 15 lidí, zoologické zahrady mají otevřené jen venkovní výběhy a počet lidí vpuštěných dovnitř může být regulován.

 

 

Automobilka Škoda Auto po 40 dnech opět obnovila výrobu ve všech třech výrobních závodech. V šest hodin ráno se tak rozeběhly pásy v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí. Standardně funguje výroba v závodech ve třísměnném provozu, v rámci pokračujících opatření ale noční směna odpadne.

 

Pro zaměstnance byly zajištěny svozové autobusy, byl o ně ale jen minimální zájem. Do práce tak pracovníci cestovali především autem, někteří přišli také pěšky. V Kvasinách pojede výroba asi na 50 procent kapacity, v Mladé Boleslavi bude situace o něco lepší. Provoz omezeně obnovila i německá automobilka Volskwagen.

 

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dnes vykázal z jednání člena Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém Štábu Daniela Münicha. Ten podle něj kladl nepříjemné otázky, když se vyptával, jaké analýzy o koronaviru má stát zpracovány. 

 

"Jsem přesvědčen, že smysluplný plán ekonomických opatření můžeme dělat pouze tehdy, pokud budeme mít dostatek epidemiologických dat, analýz a na jejich základě plán do budoucna. Plošná karanténa nebo plošné uvolnění nejsou pro naší zem (vhodná) řešení.," zveřejnil Münich svůj postoj na sociálních sítích.

 

Podívejte se na ranní znovuotevření automobilky Škoda:

  

 

Koronavirus ve světě

Počet nakažených koronavirem ve světě v pondělí jistě překročí tři miliony. Nejvíce nakažených, téměř třetinu, hlasí Spojené státy, které v příštích dnech přesáhnou hranici milionu infikovaných. Pandemie si vyžádala už více než 200 tisíc životů, čtvrtina z nich zemřela právě ve Spojených státech.

 

Situace se postupně zlepšuje v Itálii a Španělsku, které jsou po USA zasaženy nejhůře. V neděli v obou zemích zemřely necelé tři stovky pacientů, ve Španělsku přibylo 2870 nových pacientů, v Itálii 2324.

 

Situace se lepší také v Německu a Francii, nakažení naopak rychle přibývají v Rusku, kde již celkový počet nakažených přesáhl 87 tisíc. Druhá vlna šíření nákazy postihla také Japonsko, které tak preventivně uzavřelo své hranice před dalšími 14 státy.

TN.cz