KORONAVIRUS V ČESKU

Česko má 833 nakažených koronavirem! Zlínští hygienici zveřejnili, kde jsou potvrzené případy

Roman Dolejský
Roman Dolejský
20.3. 2020 7:18
Téma:

V České republice opět přibylo nakažených, celkový počet se vyšplhal na 833 lidí. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo všechny obyvatele, aby ani o víkendu nevycházeli, pokud nemusí. Týká se to především chalupářů a chatařů, kteří by také měli zůstat doma. K projednání dalších opatření proti koronaviru zasedla pracovní skupina krizového štábu. Do Česka dorazí experimentální lék na koronavirus, část hotelů by měla poskytnout ubytování zdravotnickým pracovníkům a možná skončí slevové akce v obchodech. Hygienici Zlínského kraje prolomili mlčení a zveřejnili konkrétní obce, ze kterých jsou nakažení lidé.

Hlavní události

- Prymula navrhl zrušení slevových akcí v obchodech, v tuto chvíli podle něj nejsou potřebné a roznášení slevových letáků může přispět k šíření nákazy

- Lidé, kterým v době od 1. března propadl některý z dokladů, je mohou po dobu trvání nouzového stavu používat dál

- Odjet na chaty zakázáno není, neměli bychom se tu ale stýkat s dalšími lidmi

- Část hotelů bude vyčleněna pro ubytování lidí nakažených koronavirem

- Karanténa měst prozatím nehrozí, Prymula vyzval občany k nošení textilních roušek

- Do Česka putuje experimentální lék na koronavirus. Vytvořila ho společnost, kterou vede český odborník

- V Česku je 833 nakažených, z nemoci se vyléčili už čtyři lidé. Během pátku přibylo 68 případů. Nejvíce nakažených je v Praze

- V Praze přistálo letadlo s 1,1 milionu respirátorů a dalším zdravotnickým materiálem z Číny

- Prymula pro deník Právo uvedl, že pokud budou lidé karanténu a další opatření obcházet, přijde na řadu úplný zákaz vycházení

- Vláda přijala další mimořádná opatření, týkají se pendlerů a vyhrazených hodin pro důchodce

- Ministerstvo zahraničí připravuje speciální autobusy, které sváží Čechy z ciziny. Více informací a časy odjezdů najdete zde

- Schodek rozpočtu chce vláda podle vyjádření Babiše směřovat k 200 miliardám

- Hygienici Zlínského kraje zveřejnili konkrétní obce, ve kterých jsou lidé s potvrzenou nákazou

- Ve světě je již více než 245 tisíc nakažených, počet zemřelých překonal 10 tisíc

 

"Chci apelovat na obyvatelstvo, aby používali látkové roušky," vyzval Prymula. Šéf krizové štábu doporučuje nosit textilní roušky. Jednorázové se prý nevyplatí, obtížná je jejich distribuce. 

 

Na ministerstvu zdravotnictví bude zřízen velín, kam budou zasílána centralizovaná data o lůžkách pro pacienty, lůžkách s kyslíkem a o celkovém stavu nákazy v Česku.

 

 

Podle Prymuly je na místě zvážení také zákazu slevových akcí. Zmínil to v souvislosti s opatřením, které seniorům udává konkrétní čas, kdy mohou do obchodů za účelem nákupu a které vede k nelibosti ze strany ostatních občanů. Ti si stěžovali právě na to, že v případě slev se na ně nedostane. Z toho důvodu Prymula navrhl slevové akce pozastavit. Podle něho navíc roznášení slevových letáků zvyšuje riziko nákazy.

 

Hygienici Zlínského kraje zveřejnili konkrétní obce, ze kterých jsou nakažení lidé. Vláda přitom podobný postup po čtvrtečním jednání důrazně odmítla s tím, že možná dojde k upřesnění na okresy.

 

Chataři mohou odjet na své chaty, Prymula si ale přeje, aby ctili nařízení a nestýkali se s ostatnámi lidmi a neopouštěli pozemek chaty. 

 

Ti, kterým v době od 1. března propadla občanka, řidičák nčebo pas, nemusí podle ministerstva vnitra zoufat. Propadlé doklady mohou po dobu trvání nouzového stavu dál užívat, aniž by za to byli jakkoli postihováni.

 

 

On-line reportáž

Koronavirus v Česku a ve světě

22:47

Hostem pátečního speciálu Nova je s vámi byl mezi jinými právník František Korbel, který poradil všem, kteří kvůli nouzovému stavu a epidemii koronaviru mají potíže v zaměstnání nebo se svým podnikáním a bojí se, aby se neocitli bez peněz. Více ZDE.

22:15
21:53

Hygienici Zlínského kraje zveřejnili konkrétní seznam obcí, ve kterých jsou lidé s potvrzenou nákazou koronavirem. Vláda přitom ve čtvrtek podobný postup důrazně odmítla.

 

Část hotelů bude vyčleněna pro nemocné koronavirem, jedná se o ubytovací zařízení poblíž zdravotních středisek. Navrhl to ministr Petříček jako pomoc zdravotníkům.

 

Zatím nehrozí karanténa měst a celých území, způsobilo by to velké problémy se zásobováním. Uzavření například Prahy je podle Prymuly nemyslitelné. "Nejsme Čína, abychom si mohli dovolit opouzdřit tak velkou lokalitu," uvedl na tiskové konferenci.

 

 

 

Podle Babiše bude vláda schodek státního rozpočtu směřovat k 200 miliardám. Premiér to sdělil při vystoupení v ČT.

 

Experimentální lék na koronavirus Remdesivir, dostane pacient z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Lék vyvinula americká firma Gilead Sciences, v jejímž čele stojí Čech Tomáš Cihlář. Remdesivir by měl podle informací mluvčí nemocnice Marie Heřmánkové už na cestě, zatím však nedorazil.

  

"I když každý den sledujeme nárůst pozitivních případů, postupně se objevují i dobré zprávy. Vyléčil se čtvrtý pacient! Jedná se o ženu z Moravskoslezského kraje. Mám velkou radost a věřím, že počet vyléčených bude narůstat," sdělil dnes krátce před jednou odpoledne ministra zdravotnictví Vojtěch Adam (za ANO).

 

Obří letoun China Eastern přistál na pražském letišti krátce po 11. hodině dopoledne. Kromě 1,1 milionu respirátorů z Číny přivezl také několik tun dalšího zdravotnického materiálu. Ochranné pomůcky by měly dostat páteřní nemocnice, záchranáři a další státní složky. Více čtěte zde.

  

Hasičská auta naložila zásilku z Číny. Budou ji rozvážet do krajů:

 

Ministerstvo zdravotnictví obyvatele vyzvalo, aby i o prvním víkendu, kdy platí mimořádná opatření, pravidla dodržovali. "Aby vycházeli ze svých domovů jen v nejnutnějších případech a omezili návštěvu svých rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy, za účelem rekreace," stojí v prohlášení.

 

Pokud se budou karanténní opatření obcházet, Česku hrozí drastická opatření, naznačil šéf krizového štábu Roman Prymula v rozhovoru pro portál Novinky.cz. "Pokud se nám nepodaří křivku zploštit do čtrnácti dnů, je zvažován scénář, o kterém se dnes hovoří v Bavorsku, a sice úplný zákaz vycházení," řekl.

 

"Zřejmě by se jednalo o naprosté omezení pohybu s výjimkou kritické infrastruktury, elektrárny by musely fungovat dál," doplnil Pymula.

 

Vysočina hlásí dnes další tři nakažené koronavirem. Jedná se o osoby, které přišly do kontaktu s lidmi z nyní uzavřených Kynic. V této izolované oblasti se počet nakažených zatím nezměnil, stále se čeká na výsledky 41 testů. Informovala o tom Krajská hygienická stanice kraje Vysočina.

 

 

Čínská provincie Chu-pej včetně města Wu-chan, která byla původním epicentrem současné nákazy koronaviru, nezaznamenala druhý den po sobě jediný případ nákazy. V celé Číně pak bylo ve čtvrtek pozitivně testováno celkem 39 pacientů.

 

Vláda na svém čtvrtečním zasedání zpřísnila mimořádné opatření týkající se pendlerů. Důchodcům změnila vyhrazené hodiny v obchodech. Další podrobnosti se dočtete v tomto článku na TN.cz

 

Stát rozvezl do krajů pro zdravotníky téměř 290 tisíc kusů ochranného materiálu, jako jsou roušky, respirátory nebo rukavice. Během pátku se očekává příjezd kamionů s dodávkou tří milionů roušek a respirátorů.

 

 

"Jejich dodání by mělo celou situaci uklidnit," věří ministr zdravotnictví Vojtěch. Celkem bylo zatím rozdáno přes 680 tisíc těchto zdravotních pomůcek.

 

Když muži v nemocnici na pražské Bulovce oznámili pozitivní výsledek testů na koronavirus, z nemocnice utekl. Zaměstnanci okamžitě zalarmovali policii, které se podařilo muže do 20 minut vypátrat. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova:

GALERIE: Příprava letadla v Číně s respirátory pro Českou republiku

1
/
7
Zdroj: Český generální konzulát v Šanghaji
Příprava letadla v Číně s respirátory pro Českou republiku - 1
 

Související témata:
TN.cz