boj s koronavirem

Vláda představila změny v opatřeních, zahrádky bude kontrolovat hygiena a policie

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 19:55
14.5. 2021 11:58
Téma:

Blíží se další vlna rozvolnění, vláda na pátečním jednání ještě řešila detaily některých bezpečnostních opatření ministerstva zdravotnictví. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se vzdal funkce. Zároveň představil změny v opatřeních. Negativní testy na zahrádkách obsluha nebude muset kontrolovat. Můžou ale přijít namátkové kontroly ze strany policie nebo hygieny. Celá povinnost je tak na konzumentovi.

Schůze ministrů a premiéra Andreje Babiše (ANO) začala ve 14:00. Tisková konference odstartovala s předstihem, vláda představila změny týkající se některých bezpečnostních opatření ministerstva zdravotnictví.

 

Havlíček se ale hned na začátku věnoval nekoronavirovému tématu. Oznámil, že se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vzdal k 30. 6. funkce.

 

Následně představil nejnovější změny v opatřeních. Například Wi-Fi síť provozovatelé restaurací na zahrádkách vypínat nemusí. Zákazníci ale stále musí mít negativní testy, očkování nebo potvrzení, že prodělali nemoc v posledních 90 dnech, kontrola ale nebude na obsluze restaurace.

 

 

Co se testů týče, budou na zahrádkách platit podobná pravidla jako v kadeřnictvích. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) bude PCR test platit na sedm dní, profesionálně odebraný antigenní test tři dny, bude také možné udělat si schválenný test přímo na místě.

 

"Prodlužujeme, to ale bude až v rámci dalších opatření, jen taková dobrá vlaštovka dopředu, že prodlužujeme dobu po nemoci, po kterou předpokládáme, že je daná osoba chráněna vlastními protilátkami po prodělání covid-19 z těch tří měsíců na šest měsíců s tím, že to ale v žádném případě nebraní očkovat po těch třech měsících," uvedl ministr zdravotnictví. Zatím se jedná o pracovní verzi, ministerstvo ale počítá s tím, že brzy vejde v platnost.

 

Kontroly hostů bude namátkově provádět policie nebo hygiena. Provozovatelé nebudou muset řešit, zda jim na zahrádku pronikl nějaký člověk, který by tam být neměl, celá odpovědnost bude padat na zákazníky.

 

Ministři jednali i o cestování v souvislosti s očkováním. "Vláda odsouhlasila změnu ochranného opatření k cestování. Pro návrat osob očkovaných u nás, a to ze všech zemí se středním a vysokým rizikem výskytu onemocnění covid-19, bude platit, že jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce. A za druhé, od zítřka se umožní vstup očkovaným osobám 22 dní po první dávce z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska. Za podobných podmínek by nyní tyto státy měly umožnit vstup osob očkovaných v Česku. Zatím s výjimkou Slovenska," zveřejnil Havlíček.

 

Už ve čtvrtek premiér po jednání o očkovací strategii praktických lékařů avizoval, že se budou řešit podmínky otevření zahrádek.

 

 

Nastavená opatření pro otevření zahrádek restaurací kritizovala například Hospodářská komora ČR (HK ČR), podle ní jsou velmi nejasná. Problémová může být kontrola bezinfekčnosti hostů, podnikatelé totiž nemají žádný legislativní nástroj, jak ji po hostech vyžadovat. Zodpovědnost za bezinfekčnost by měla padat přímo na hosty.

 

"Odmítáme, aby stát s podnikateli hrál hru ve stylu "Však vy si s tím jistě poradíte a s lidmi se vždy nějak dohodnete." Proti pandemii se má bojovat jasnými opatřeními s oporou v zákoně, nikoliv právním vakuem. Jsme každopádně připraveni s vládou jednat," upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

 

Na celou tiskovou konferenci po jednání vlády s epodívejte ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz