KVALITA VS CENA

Vláda kupuje respirátory v Číně místo v Česku! Musíme, brání se Hamáček

Jan Hamáček
Zdroj: Profimedia, Ladislav Křivan / MAFRA
Jan Hamáček
Brabec Martina
Martina Brabec
6.2. 2021 16:25
Téma:

Vláda se stala terčem kritiky kvůli tomu, že nakupuje respirátory z Číny. Podle kritiků by měla upřednostnit české firmy a nakupovat od nich. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale tvrdí, že to nejde. Hlavní je totiž cena.

Vláda Andreje Babiše (ANO) nakupuje ve velkém respirátory z Číny, což kritizuje například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Proč podporovat české firmy, když to můžeme dát Číně! Kdo tohle vysvětlí," zeptal se Zdechovský na Twitteru.Netrvalo to dlouho a přišla mu odpověď přímo od ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). "Ministerstvo vnitra postupuje podle zákona o zadávání veřejných zakázek, který pane poslanče jistě znáte. Tento zákon neumožňuje preferovat české výrobce, soutěží se na nejnižší cenu," vysvětlil Hamáček.

 

V Česku se přitom respirátory vyrábí a pomohl k tomu také dar od Tchaj-wanu, který České republice daroval linky na jejich výrobu. Více jsme psali v tomto článku.Anketa

Jaké respirátory by měla vláda kupovat?

Hlasovalo 2531 lidí.Respirátory z Číny možná jsou nejlevnější, ale zároveň u nich panuje řada nejasností, co se týče jejich kvality. Evropské a čínské značení se totiž liší. Například v Rakousku respirátory s označením, které nepodléhají evropským normám, nejsou vůbec povoleny. Podrobně jsme rozdíly mezi normami popsali v tomto článku.

 Respirátory v České republice tento týden v obchodech zlevnily. Vláda totiž u nich dočasně zrušila DPH. Redakce TN.cz zmapovala, za jakou cenu je nyní obchodníci nabízí. Přehled najdete v tomto článku.České respirátory jsou velice úspěšné. Dostaly se mezi největší vynálezy a inovace roku 2020. Podívejte se na video:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz