Velký rozhovor

Uzavřete koalici, vyzval Zeman ANO a ČSSD. Babiš poslal jasný vzkaz

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 20:23
21.1. 2021 7:49
Téma:

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek zastal vlády, která sklidila kritiku za start registračního systému k očkování proti covidu-19. ANO a ČSSD vybídl, aby se před volbami spojily. Zároveň avizoval, že šanci po parlamentních volbách k sestavení vlády dá jako první straně, která získá nejvíc hlasů.

"Výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů. Dodal bych počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu. Nikoli pro koalici. Uvědomte si, že ty dvě koalice, které teď vznikly, jsou v podstatě hozením záchranného lana stranám, které by možná do parlamentu nepronikly. Tedy STAN, lidovci a TOP 09. Dokonce se domnívám, že by nebylo od věci, kdyby podobnou koalici uzavřelo i hnutí ANO se sociální demokracií," vyzval prezident v rozhovoru pro MF DNES aktuální vládní koalici k těsnější spolupráci.

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale s hlavou státu nesouhlasí. "Je to názor pana prezidenta, který možná vychází i z toho, ze se všichni spojují proti hnuti ANO. Chápu, ale vidím to jinak. My jsme vznikli jako protikorupční hnuti proti tradičním stranám, takže se s nimi spojovat určitě nebudeme," reagoval pro TV Nova.

 

Podobně to vidí i šéf ČSSD Jan Hamáček. "Daňový balíček a spolupráce s ODS ukázaly, že ANO je v podstatě pravicové hnutí. Společný blok si proto nedokážu představit. ČSSD usiluje o levicovou alianci, která bude ve volbách prosazovat kvalitní veřejné služby, silný efektivní stát a spravedlivé solidární daně," napsal na twitteru.

 

"Žádný podstatný chaos podle mého názoru neexistoval. Uvědomte si, že ve skutečnosti je toto obrovská logistická operace, se kterou nikdo nemá zkušenosti. Lze proto tolerovat ne chaos, ale drobné chyby, které při této operaci existují," okomentovala hlava státu spuštění registračního a rezervačního systému k očkování proti covidu-19 z minulého pátku.

 

 

Prezident promluvil i o problémech s dodávkami vakcín. "Chyba je na straně producentů vakcíny, konkrétně firmy Pfizer, která neočekávaně snížila dodávky svého produktu s poněkud bizarním argumentem, že je chce zvýšit. Na druhé straně, i když jsem občas kritikem Evropské unie, tak v tomto případě si myslím, že odvedla poctivou a záslužnou práci," myslí si prezident. EU kritizoval kvůli vakcínám nedávno premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Zeman není přiznivcem většího rozvolňování zavedených opatření. "Vždy jsem byl spíše proti rozvolňování a zastáncem i tvrdých restriktivních opatření. Také víte, že jakmile se něco rozvolnilo, okamžitě vyletěla křivka počtu nakažených. A co je horšího, počtu mrtvých. No a teď, když můžeme čekat, že tak do půl roku skončí očkování, tak půl roku se dá vydržet," má jasno hlava státu.

 

Prezident Zeman se ve středu nechal naočkovat proti covidu-19. Více v reportáži TV Nova:

 

TN.cz