EURO 2020

Začíná svátek fotbalu. Vše, co potřebujete vědět o EURO 2020

Začíná svátek fotbalu. Vše, co potřebujete vědět o EURO 2020

Fotbalové mistrovství světa už je za dveřmi, a tak je na čase shrnout si nějaké obecné informace o turnaji. Přečtete si, kdy a kde se hraje, jak je to s fanoušky, s jakým míčem se bude hrát, kdo je maskot turnaje, jaké je logo Eura a jaká je oficiální hymna.

Kdy a kde se hraje?

Turnaj začíná 11. června skupinovým zápasem mezi Tureckem a Itálií, skupinová fáze končí 23. června a celé Euro vyvrcholí 11. července finálovým zápasem od 21:00.

Původně se Euro mělo hrát o rok dříve, ale to překazila pandemie koronaviru. S tím souvisí i oficiální název šampionátu, přestože se hraje v roce 2021, turnaj si ponechal jméno UEFA Euro 2020.

Hrát se bude poprvé v historii napříč celou Evropou. Dosud se hrálo v jedné nebo dvou pořadatelských zemích, letos se turnaj odehraje v 11 různých městech po celé Evropě. Hrát se bude v Amsterdamu, Baku, Budapešti, Bukurešti, Glasgow, Kodani, Londýně, Mnichově, Petrohradě, Římě a Seville. Finálový zápas bude hostit londýnské Wembley

Zdroj: Profimedia


Hrací formát

Země byly rozděleny do šesti skupin po čtyřech a nalosovány z výkonnostních košů. Z každé skupiny postupují první dva automaticky do osmifinále.


Dvanáct přímo postupujících doplní ještě čtyři celky, které se umístí na třetích místech. Po základních skupinách se totiž udělá tabulka třetích týmů a čtyři nejlepší postoupí do osmifinále.

Související obsahTýmy ze třetích míst narazí na týmy, které vyhrály své skupiny. Poté se již pokračuje pavoukem až do úplného finále celého turnaje.


V tabulce třetích týmů se shodným počtem bodů rozhoduje lepší gólový rozdíl. V případě shodného, rozhodují vstřelené branky v základních skupinách.

 

Jak to bude s fanoušky?

Otázka fanoušků na šampionátu byla dlouho nezodpovězená, před pár měsíci se ozvaly první země, že budou moci postit diváky na stadionu a po čase UEFA přítomnost diváků uvedla jako podmínku pro pořadatelství, kvůli tomu se nebude hrát v Bilbau ani v Dublinu.

Každá země má jinak stanovená pravidla, takže například v Budapešti bude k dispozici 100 % stadionu, zatímco v Mnichově to bude pouze 22 %, ale i tato čísla se vzhledem ke koronavirové situaci mohou měnit.

Vstup na stadion i do země se také liší. Někde je nutná pěti až desetidenní karanténa před vstupem na stadion, jinde postačí negativní PCR test. Podrobně jsme se kapacitám fanoušků a pravidlům pro vstup věnovali v dřívějším článku.


Související obsahHrací míč

K velkým fotbalovým akcím, jako jsou mistrovství světa a mistrovství Evropy patří vždy speciální míč. A ani letos tomu nebude jinak. Opět je od firmy Adidas a jmenuje se Uniforia. Odkazuje tak na anglické slovo „unity“, tedy jednota, a euforie.

EURO, které začíná už v pátek, se bude hrát v jedenácti městech. Na to reagovali i výrobci, a na míči tak jsou zaznamenány jednotlivé souřadnice všech pořadatelských měst.

Zdroj: Profimedia

Na míči jsou také černošedé čáry, které představují mizející hranice mezi zeměmi. Světlé barvy pak znázorňují různé kultury a diverzitu. „Turnajem oslavíme fotbal a sport jako spojovací prvek celého světa. Fotbal je tu pro každého bez ohledu na to, kdo je, odkud je nebo na jakém povrchu hraje - spojuje nás všechny. Uniforia to symbolizuje," řekl k míči Florian Alt, viceprezident marketingu Adidasu.
 

Jako první si nový míč osahali při představování v Londýně N´Golo Kanté, Kepa Arrizabalaga nebo Michy Batshuayi. S novým míčem se do této doby nehrálo, a premiéra ho tak čeká až při startu evropského šampionátu v pátek 11. června v Římě, kde proti sobě nastoupí Turecko a Itálie.

Dosud se na evropských šampionátech hrálo s těmito míči:

Oficiální míče pro evropské šampionáty od roku 1968
Euro 1968 v Itálii: Telstar Elast
Euro 1972 v Belgii: Telstar
Euro 1976 v Jugoslávii: Telstar
Euro 1980 v Itálii: Tango Italia
Euro 1984 ve Francii: Tango Municipal
Euro 1988 v Západním Německu: Tango Europa
Euro 1992 ve Švédsku: Etrusco Unico
Euro 1996 v Anglii: Questra Europa
Euro 2000 v Belgii a v Nizozemsku: Teerrestra Silverstream
Euro 2004 v Portugalsku: Roteiro

Zdroj: Profimedia


Euro 2008 v Rakousku a ve Švýcarku: Europass
Euro 2012 v Polsku a na Ukrajině: Tango 12
Euro 2016 ve Francii: Beau Jeu (na finále Fracas)
Euro 2020 po celém kontinentu: Uniforia


Maskot turnaje

Oficiálním maskotem na evropském šampionátu bude postavička se jménem Skillzy. Má symbolizovat kluka, který umí s míčem. Skillzy je inspirován freestylem a pouličním fotbalem.

Poprvé byl představen už v březnu 2019 před výkopem kvalifikačního utkání mezi Holandskem a Německem, kde ho v Areně Johana Cruyffa sledovalo 55 tisíc diváků. Doprovod mu dělali jedni z nejlepších světových freestylistů, Liv Cookeová a Tobias Becc. Společně ukázali, co s míčem dovedou.

Zdroj: Profimedia

„Nezáleží, jestli se hraje v parku nebo na té nejvyšší úrovni. Je jedno, jestli to je fotbal nebo freestyle. Důležité je se umět vyjádřit s míčem u nohy,“ uvedli zástupci UEFA na svém webu.
 

Logo turnaje

Logo fotbalového eura je tvořeno třemi prvky. Jedním z nich je vítězný pohár Henriho Delaunaye, který se tak jmenuje po bývalém francouzském rozhodčím a funkcionáři UEFA. Dále pak symbol fanoušků, kteří jsou důležitou součástí evropského šampionátu. Třetím prvkem je most dole, jenž značí spojení jednotlivých měst. Turnaj se totiž odehraje v 11 pořadatelských zemích.
Logo bylo představeno ve videu již v září roku 2016, tehdy se ještě počítalo se třinácti pořadatelskými městy, proto jsou ve videu uvedena města Brusel, Dublin a Sevilla, ve kterých se nakonec hrát nebude.

 

Zdroj: Profimedia

Hymna turnaje

Hymnou evropského šampionátu je písnička s názvem We are the people od zpěváků Bona a The Edgeho z irské skupiny U2. Na produkci songu se podílel i známý Martin Garrix.

Byla vytvořena k radosti ze života a fotbalu. Má také připomenout výzvy, před kterými lidé v dnešním světě stojí, a jak se vypořádávají se svými problémy.
 

Jak už to u hymen bývá, tak i tato má být chytlavá pro lidi a zároveň vyjadřovat pozitivitu a odhodlání. "Vytváření hudby pro jednu z největších sportovních událostí na světě společně s Bonem a The Edge pro mě bylo úžasnou zkušeností. Jsem opravdu pyšný, co jsme dokázali, a už se nemůžu dočkat, až to budeme sdílet s celým světem," řekl Martin Garrix před oficiálním vydáním songu.

Vlastní hymnu pro Euro má i česká fotbalová reprezentace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu EURO 2020

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanoista Fuksa si spravil chuť na MS, v závodě na kilometr bere stříbro

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se dočkal další velké medaile. Po neúspěchu na olympiádě si spravil chuť na mistrovství světa v Kodani, kde získal stříbro na kilometrové trati. Pro českého závodníka jde už o páté druhé místo na MS. Závod nakonec vyhrál Němec Scheibner. Bronzovou medaili pak vybojoval český čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Vorel a Šlouf. Závod v K4 ovládli Ukrajinci, Slovensko bylo druhé.